Toyota 50 bin otomobili geri çağırdı

Otomotiv devi Toyota, 50 bin taşıtı geri çağırdı. Takata hava yastığı bulunan araçlarda meydana gelen kazalarda 30'dan fazla kişi hayatını kaybetmişti.

KRONOS 31 Ocak 2024 EKONOMİ

2003-2004 Corolla

Toyota, ABD’deki belli modelleri kullanan 50 bin araç sahibine uyarı mesajı gönderdi. Toyota, Takata hava yastığı bulunan 3 modeli için otomobilinizi kullanmayın uyarısı yaparak, bu araçları tamir etmek amacı ile geri çağırdı.

Toyota sorunlu hava yastıklarının ölüm riskini artırdığının belirlenmesi üzerine bu kararı aldı. 2009 yılından sonra meydana gelen kazalarda kaza nedeni hava yastıkları olmasa da 30 kişi yaşamını yitirmişti.

HAVA YASTIĞI SORUNU TOYOTA’NIN BAŞINI AĞRITTI
2003-2005 model araçlarda kullanılan hava yastıkları ile ilgili bir problem olduğunu bildiren Japon otomobil üreticisi Toyota, belirli modelleri tamir için geri çağırdı.

2003-2004 Corolla araçlarda, 2003-2004 model Matrix araçlarda ve 2004-2005 model RAV4 modellerinde Takata markalı hava yastıkları kullanan Toyota, toplam 50.000 aracı tamir ederek sahiplerine iade edecek.


Toyota aynı hava yastıkları nedeniyle 10 yıl önce de bir geri çağırma duyurusu yapmıştı. Ancak firma tüm araçlardan geri dönüş sağlayamadı ve hala hazırda bu araçları kullanan binlerce kişi bulunuyor. Şirket hava sıcaklıkları nedeni ile hava yastıklarının bozulmuş olabileceğini söyleyerek çağrısını tekrarladı.

11 BİN PONTIAC MODELİNİ GERİ ÇAĞIRDI

Aynı yıl aynı fabrikada üretim yapan General Motors da Toyota ile aynı mesajı yayınlayarak 11 bin Pontiac modelini geri çağırdı. General Motors’un da araçlarını gere çağırma nedeni Toyota gibi hava yastıkları nedenli odu.

Hava yastıkları sorunu özellikle yaşlı araçların çoğunda görülüyor ve eskimiş yastıklar kaza sırasında açılmıyor. Ancak Toyota bu yastıkları değiştirme için girişimde bulunuyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com