Almanya’da Şansölye Scholz dönemi: “Trafik ışığı” koalisyonu kuruldu

Alman Sosyal Demokrat lider Olaf Scholz, koalisyon müzakerelerinin başarıyla sonuçlandığını açıkladı. Yeni hükümetin Aralık başında göreve başlaması öngörülüyor.

KRONOS 24 Kasım 2021 DÜNYA

SPD lideri Olaf Scholz'un hükümetinde Yeşiller eşbaşkanı Annalena Baerbock'un dışişleri bakanı, FDP lideri Christian Lindner'in ise maliye bakanı olması bekleniyor.

Alman Sosyal Demokrat lider Olaf Scholz, bugün bir basın toplantısı düzenleyerek, 26 Eylül’de gerçekleşen seçimler sonrası merkez sol Yeşiller (Die Grüne) ve merkez sağa yakın, liberal Hür Demokratlar’la (FDP) yürütülen koalisyon müzakerelerinin başarıyla sonuçlandığını, yeni bir hükümet kurmak için bir koalisyon anlaşmasına vardıklarını duyurdu.

177 sayfalık koalisyon anlaşması mali disiplini korurken yeşil bir ekonomiye ve dijitalleşmeye geçişi hızlandırmayı hedefliyor. Üç partinin geleneksel renklerinden dolayı “trafik ışığı koalisyonu” olarak anılan ittifak, parlamentonun alt kanadında çoğunluğa sahip bulunuyor. Anlaşmanın her bir parti tarafından ayrıca onaylanması gerekiyor. Bu sürecin Aralık ayı başlarında tamamlanması bekleniyor. Bu sürecin ardından hükümetin önümüzdeki ayın başlarında göreve başlaması planlanıyor.

“TÜRKİYE’DE DEMOKRASİ, HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ KALMADI”

Koalisyon anlaşmasında Türkiye’ye yönelik politikanın nasıl yürütüleceğine de yer verildi. Belgede bu hususta şu ifadelere yer verildi: “Türkiye’de demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan, kadın ve azınlık hakları büyük ölçüde ortadan kaldırıldı. Bu nedenle AB katılım müzakerelerinde hiçbir faslı kapatmayacağız veya yeni fasıl açmayacağız. AB-Türkiye diyalog gündemini sivil toplum ve gençlik değişim programları ile paylaşımları geliştireceğiz.”

İdeolojik olarak farklı partiler arasındaki federal düzeyde gerçekleşen bu ilk ittifak, 16 yıllık Merkel liderliğindeki muhafazakar hükümeti sona erdirerek yeni bir dönemi başlatıyor.

FDP ve Yeşiller liderlerinin de katıldığı Berlin’de düzenlenen basın toplantısında Scholz, “Şansölye olarak benim hedefim, bu trafik ışığı ittifakının Almanya için çığır açan bir rol oynamasıdır.” dedi.

Yeşiller Annalena Baerbock, FDP lideri Christian Lindner, Robert Habeck

Almanya’nın yeni şansölyesi olacak Olaf Scholz koalisyonu oluşturan diğer partilerin liderleriyle ortak basın toplantısı düzenledi.

Almanya’nın seçim kampanyası büyük ölçüde iç meselelere odaklanırken, koalisyon anlaşması yeni hükümetin dış politika önceliklerine ışık tuttu.

Taraflar, AB’nin ekonomik ve parasal birliğini güçlendirme konusunda anlaştılar ve bloğun İstikrar ve Büyüme Paktı olarak da bilinen mali kurallarında reform yapmaya açık olduklarının sinyallerini verdiler. Ayrıca Almanya’nın NATO’nun nükleer paylaşım anlaşmasının bir parçası olarak kalması konusunda da anlaştılar; bu, Rusya ile artan gerilim döneminde Batı askeri ittifakında bir çatlağı önleyecek bir adım olarak görülüyor.

Yeşiller eş lideri 40 yaşındaki Annalena Baerbock’un ülkenin ilk kadın dışişleri bakanı olması bekleniyor. Partiler henüz kabine kadrosunu açıklamamış olsa da, Scholz cinsiyet eşitliğine dayalı bir hükümet kuracağını ilan etmişti.

42 yaşındaki FDP lideri Christian Lindner, maliye bakanlığını devralmaya hazırlanıyor ve Yeşiller eş lideri 52 yaşındaki Robert Habeck’in geniş yetkili bir ekonomi ve iklim değişikliği bakanlığını devralması bekleniyor.

Yeni koalisyon, Yeşillerin insan hakları konusunda Rusya ve Çin’e karşı daha sert bir çizgiye yönelik çağrıları ile Scholz’un Tayvan ve Ukrayna gibi konularda bu ülkelerle karşı karşıya gelme riskini göze almama tercihini dengelemek zorunda kalacak.

Sosyal liberal eğiliminin altını çizen koalisyon, çoklu vatandaşlığa izin vermeyi ve lisanslı mağazalarda eğlence amaçlı esrar satışını yasallaştırmayı kabul etti.


 

Bugün son kabine toplantısına başkanlık eden Merkel, günün erken saatlerinde meslektaşlarına veda etti ve Scholz, AB’nin en uzun süredir hizmet veren liderine bahçesine dikmesi için bir ağaç hediye etti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com