Trump Erdoğan’a S-400’ler için mektup yolladı iddiası

KRONOS 11 Kasım 2019 GÜNDEM

Rusya'dan alınan S-400.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, çarşamba günü gerçekleştireceği Washington ziyareti öncesinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a ikinci bir mektup yazdığı öne sürülüyor.

İddiaya göre Trump, geçen hafta gönderdiği mektupta Erdoğan’ı, ‘S-400’ler konusunda ABD’den gelen önerileri kabul etmemesi halinde kısa süre içinde yaptırım uygulamak zorunda kalacağı’ konusunda uyardı. Erdoğan’ın ise bu baskıyı reddettiği belirtiliyor.

ÜÇ ŞART

İddia, Londra merkezli Middle East Eye sitesinin Ankara muhabiri Ragıp Soylu’nun özel haberinde yer alıyor. Washington’daki iki kaynağa dayandırılan habere göre,

* Trump mektupta Rus yapımı S-400 hava savunma sistemlerinin aktive edilmemesini ve Türkiye’nin gelecekte yeni Rus yapımı silah sistemi almama vaadinde bulunmasını istedi.

* ABD Başkanı, Amerikalı yetkililerin sistemin statüsünü kontrol etmesi için düzenli olarak Türkiye’ye gelmesini de talep etti.

* Trump bu taleplerin kabul görmesi halinde Türkiye’nin F-35 programına yeniden kabul edileceği ve 100 milyar dolarlık ticaret anlaşmasının taslağını yazma sözü verirken, reddedilmesi halinde de yakın zamanda Ankara’ya yaptırım dayatmak zorunda kalacağını belirtti.

Mektubun Erdoğan’ın çarşamba günkü ziyaretine hazırlık amacıyla, geçen pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’a iletildiğini söyledi. Haberde, Kongre’nin baskısı nedeniyle Beyaz Saray’ın ‘sabrının tükendiği’ ve Trump’ın S-400 tartışmasına ‘ya Türkiye’ye gerçekten yaptırım dayatarak ya da yaptırım tehdidini kullanarak’ bir son vermek istediği belirtildi.

ERDOĞAN KABUL ETMEDİ

Ancak kaynaklar, Trump’ın mektubunun Erdoğan’ı ikna etmediğini belirtti. Buna göre, Erdoğan da Trump’a bir mektup yazarak S-400 krizini önkoşullar üzerinden görüşmeyeceği yanıtı verdi. Haberde, Erdoğan’ın sorunun çözülmesi için ortak komite kurulması önerisini yinelediği, Rus yapımı S-400’ler ile Amerikan yapımı F-35’lerin uyumsuz olmadığını belirttiği bilgisi yer aldı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com