Trump ‘sus payı’ davasında suçlu bulundu

Donald Trump, suçlu bulunarak mahkum edilen ilk ABD başkanı oldu. Pek çok kişi kutluyor olsa da odadaki fil hâlâ yerinde duruyor. Bu durum Trump’ın kampanyasını nasıl etkileyecek?

KRONOS 31 Mayıs 2024 DÜNYA

Eski ABD Başkanı ve 2024 başkanlık seçimlerinin Cumhuriyetçi adayı Donald Trump, “sus payı” davasında jüri tarafından suçlu bulundu. Trump’a verilecek ceza için 11 Temmuz 2024 tarihini belirlenirken ABD tarihinde suçlu bulunan ilk eski başkan oldu

New York’ta yargılanan eski ABD Başkanı ve 2024 başkanlık seçimlerinin Cumhuriyetçi adayı Donald Trump’a yöneltilen suçlamalar, porno yıldızı Stormy Daniels’a başkanlık seçimleri öncesinde yapılan sessizlik anlaşması için ödenen parayı gizlemekle ilgiliydi. Trump, jürinin kararından sonra medyaya yaptığı açıklamada suçsuz olduğunu ve duruşmanın hileli olduğunu belirtti.

Yargıç Juan Merchan, Trump’a 16 aydan 4 yıla kadar hapis cezası verebilirken, uzmanlar Trump’ın yaşını ve daha önceki temiz sicilini dikkate alarak hafif bir ceza alabileceğini ifade ediyorlar.

SİYASİ KOMPLO
Ancak bu kararın Trump’ın siyasi kariyerini nasıl etkileyeceği belirsizliğini koruyor. Birçok Cumhuriyetçi seçmen, Trump’ın suçlu bulunması durumunda ona oy vermeyeceklerini ifade ederken, bazıları ise yargılamayı siyasi bir komplo olarak görüyor ve Trump’a desteklerini artırabileceklerini belirtiyorlar.

Trump’ın geleceği, 11 Temmuz’daki ceza duruşmasının ardından netlik kazanacak. Ancak uzmanlar, Trump’ın muhtemelen hüküm giymesine rağmen temyiz süreci başlatacağını ve bu durumun başkanlık yarışını etkilemeyeceğini öngörüyorlar.

BUNDAN SONRA NE OLACAK?
Bugün jüri tarafından suçlu bulunan Trump’ın önündeki ilk mahkeme günü, 11 Temmuz’daki, mahkumiyete ilişkin kararın verileceği duruşma olacak.

Yargıç Juan Juan Merchan, Trump’a 16 aydan 4 yıla kadar mahkumiyet verebilir, ancak uzmanlar Trump’ın suçlu bulunduğu maddelerin New York yasalarına göre hafif suçlar arasında (E sınıfı) yer aldığını, Trump’ın yaşını (77) ve bugüne kadar hiç mahkumiyet almamış olmasını vurguluyor.

Buna göre Trump, çok az bir hapis cezası alabilir ya da para cezası, tazminat, denetimli serbestlik ve diğer koşulları da içeren başka cezalar alabilir veya hiç hapse girmeyebilir.

TEMYİZE GÖTÜRME KARARI
Trump’ın hapse girecek şekilde bir mahkumiyet kararı alması durumunda da bu kararı temyize götürmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Bu durumda aylar sürecek bir temyiz süreci başlayacağı için Trump’ın seçimleri kazanması durumunda başkanlık koltuğuna oturmasına engel bir durum olmayacak.

BU KARAR BAŞKANLIK YARIŞINI NASIL ETKİLER?
Hukuki olarak seçimlere girmesine engel bir durum teşkil etmese de söz konusu “suçlu bulunma” ve potansiyel olarak hapis cezası alma durumunun, Trump’ın lehine mi aleyhine mi olacağı tartışılıyor.

Reuters/Ipsos’un nisan ayında kayıtlı seçmenler arasında yaptığı bir ankete göre, her dört Cumhuriyetçiden biri Trump’ın ceza davasında suçlu bulunması halinde ona oy vermeyeceğini söyledi.


Aynı ankette bağımsızların yüzde 60’ı da Trump’ın bir suçtan hüküm giymesi halinde ona oy vermeyeceklerini belirtti.

Buna karşılık Trump’a gönülden bağlı olan Cumhuriyetçi tabanın önemli bir bölümü de söz konusu yargılamanın “hileli” olduğuna ve Demokratlar tarafından organize edildiğine inanıyor. Anketler, söz konusu Cumhuriyetçi seçmenlerin, Trump’a desteklerini belli ölçüde artıracağını gösteriyor.

Trump’ın Cumhuriyetçilerin muhtemel adayı olduğu başkanlık seçimlerine altı ay kala verilen bu karar, seçmenlerin ilk kez sabıka kaydı olan bir adayı seçme konusundaki tercihini test edecek.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com