Trump’ın tek ciddi rakibi Nikki Haley başkanlık yarışından çekildi

ABD'de Cumhuriyetçi Parti'de Donald Trump'ın en ciddi rakibi olarak görülen Nikki Haley başkanlık yarışından çekildiğini açıkladı.

KRONOS 06 Mart 2024 DÜNYA

Türkiye yerel seçimler için gün sayarken, eski ABD Başkanı Donald Trump, hakkında açılan davalara rağmen Başkanlık için kolları sıvamış durumda.

ABD’de Cumhuriyetçi Parti’nin başkan aday adayı Nikki Haley başkanlık yarışından çekildi.

Ön seçimlerde en yüksek ikinci oyu alan Haley, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın “Süper Salı” olarak adlandırılan ön seçimleri açık ara önde tamamlamasının ardından yarıştan çekilme kararını açıkladı.

“HİÇBİR PİŞMANLIĞIM YOK”
ABD’nin eski Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Haley, South Carolina’da yaptığı basın toplantısında, “Hiçbir pişmanlığım yok. Artık aday olmayacak olsam da, inandığım şeyler için sesimi çıkarmaktan vazgeçmeyeceğim” ifadelerini kullandı.

Halley, “Partimiz içinde ve dışında onu desteklemeyenlerin oylarını kazanmak artık Donald Trump’a kalmış” diye konuştu.

“KAMPANYAMI ASKIYA ALMANIN ZAMANI GELDİ”
“Büyük ülkemizin dört bir yanından aldığımız destek için minnettarlıkla doluyum ancak artık kampanyamı askıya almanın zamanı geldi” diyen Haley, konuşmasında bundan sonrası için Trump’ı destekleyeceğine dair bir ifade kullanmadı.

Haley, dün 15 eyalette birden yapılan “Süper Salı” seçimlerinde yalnızca Vermont eyaletini alarak, geri kalan eyaletlerin tamamını rakibi Trump’a kaptırmıştı.

Trump’ın partisinin başkan adayı olması bu açıklamadan sonra kesinleşecek.

ÖN SEÇİM SÜRECİ 8 HAZİRAN’DA SONA ERECEK
15 Ocak’ta Iowa’da başlayan ve Demokrat Parti ile Cumhuriyetçi Parti aday adaylarının kendi partiler içinde başkan adayı olmak için yarıştığı ön seçim süreci, 8 Haziran’da sona erecek.

Ardından 15-18 Temmuz’da Cumhuriyetçi Partinin Milwaukee’deki parti kongresinde, 19-22 Ağustos’ta ise Demokrat Partinin Chicago’daki parti kongresinde, ön seçimlerde seçilen delegelerin de oylarıyla partilerin başkan adayları resmen belirlenip açıklanacak. Seçimlerin şimdiki Başkan Joe Biden (Demokrat Parti) ile Donald Trump (Cumhuriyetçi Parti) arasında gerçekleşeceği neredeyse kesinleşmiş oldu.

BİDEN: TRUMP VAROLUŞSAL BİR ULUSAL TEHDİT

Trump’ı Amerikan demokrasisinin temellerine yönelik bir tehdit olarak gösteren ve kampanyasını bu söylem üzerine inşa eden Biden Cumhuriyetçi rakibinin seçimi kazanması halinde ülkenin “varoluşsal” bir ulusal tehdit altında kalacağını iddia etti. Biden yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi: “Dört yıl önce, Donald Trump’ın hepimizin inandığı Amerika’ya karşı oluşturduğu varoluşsal tehdit nedeniyle aday oldum. Bu geceki sonuçlar Amerikan halkını net bir seçimle karşı karşıya bırakıyor: İlerlemeye devam mı edeceğiz yoksa Donald Trump’ın bizi, görev süresindeki gibi kaos, bölünme ve karanlığa doğru sürüklemesine izin mi vereceğiz? Amerikan halkına değil, kendi intikam ve öç alma duygularına odaklanmış, kin ve hırsla hareket ediyor. Demokrasimizi yok etmeye, zenginler için milyarlarca dolarlık bir vergi indirimi daha geçirmeye kararlı.”

TRUMP: BİDEN BAŞKANLIK YAPMAKTAN ACİZ

77 yaşındaki Trump ise 81 yaşındaki Biden’ı “Amerikan tarihinin en kötü başkanı”, yaşlı, güçsüz ve başkanlığın temel görevlerini yerine getirmekten aciz şeklinde niteledi. Trump dün Fox News kanalına yaptığı açıklamada, “Kararları o (Biden) almıyor, etrafını saran faşistler ve komünistler – kararları onlar veriyor” dedi.


İSRAİL’İN GAZZE HAREKATINA YAKLAŞIMLARI BENZER

Biden’ın Gazze harekatı sırasında İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu hükümetine verdiği destek nedeniyle Demokrat Partinin genç ve liberal kesimlerinin tepkisini çekiyor. Öte yandan son seçimde çoğunlukla Biden’a oy veren Amerikan Müslümanlarının da desteğini kaybetme ihtimali yüksek görülüyor. Orta Batı’nın kilit eyaletlerinden Minnesota’daki ön seçimlerde Demokratların yaklaşık yüzde 20’si Biden’ın Netanyahu hükümetini desteklemeye devam etmesine duydukları öfkeyi göstermek için oy pusulalarını “kararsız” olarak işaretledi.

Diğer yandan Trump, Fox News’e verdiği mülakatta İsrail’in “Gazze’de savaşı yürütme şeklini onaylayıp onaylamadığı” şeklinde bir soruya “Sorunu bitirmek zorundasınız” yanıtını vererek Netanyahu hükümetini desteklediğini ima etti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com