TTB: 130 ülkede kabul edildi, Covid-19 meslek hastalığı sayılsın 

Son bir hafta içerisinde yedisi hekim dokuz sağlık çalışanının öldüğünü açıklayan Türk Tabipleri Birliği (TTB), koronavirüsün meslek hastalığı olarak kabul edilmesi çağrısını tekrarladı: "Sağlık çalışanının zararının tazmini, rehabilitasyonu ve tedavisinin sağlanması sağlık çalışanının haklarındandır."  

KRONOS 16 Ekim 2020 GÜNDEM

TTB: Salgınının başlangıcından bugüne 50’si hekim 113 sağlık çalışanının hayatını kaybetti

Türk Tabipler Birliği (TTB) Genel Merkezi’nde yapılan basın açıklamasında Covid-19’un meslek hastalığı olarak kabul edilmesi çağrısı bir kez daha tekrarlandı, salgınının başlangıcından bugüne 50’si hekim 113 sağlık çalışanının hayatını kaybettiği açıklandı.

Serkan Alan’ın Gazete Duvar‘da yayınlanan haberine göre, son bir hafta içerisinde yedisi hekim, dokuz sağlık çalışanının vefat ettiğini belirten TTB Merkez Konsey Başkanı Şebnem Korur Fincancı, “Covid-19 pandemisi bizi çalışamayacak derecede yaktığında, bizlerde hasar bıraktığında, sağlığımızın olmazsa olmaz sosyal belirleyicisi olan “yaşamımızı idame ettirme sosyal güvencesi” istiyoruz” dedi.

‘SAĞLIK ÇALIŞANLARININ RİSKİ 10 KAT FAZLA’ 

TTB Başkanı Fincancı, başladığı ilk günden itibaren Covid-19 salgınının ilk karşılayıcılarının doğal olarak sağlık çalışanları olduğunu hatırlattı “Bu nedenledir ki birçok ülkede sağlık çalışanlarının toplumun diğer kesimlerine göre 4-5 kat daha fazla Covid-19 ile hastalandığı, hatta ülkemizde olduğu gibi bazı ülkelerde de 10 kattan fazla hastalanma riski taşıdıkları saptanmıştır.

Bunun için “Covid-19, sağlık çalışanları için milenyumun ilk meslek hastalığıdır” tanımlamaları yapılmıştır. İtalya, Almanya, Belçika, Kanada, Amerika Birleşik Devletleri, Güney Afrika ve Malezya dâhil 130’a yakın ülke tarafından Covid-19 sağlık çalışanları için meslek hastalığı olarak kabul edilmiştir” ifadelerini kullandı.


Bu haber de ilginizi çekebilir: 

d TTB: 130 ülkede kabul edildi, Covid-19 meslek hastalığı sayılsın 

d TTB: 130 ülkede kabul edildi, Covid-19 meslek hastalığı sayılsın 

d TTB: 130 ülkede kabul edildi, Covid-19 meslek hastalığı sayılsın 

 

‘TÜRKİYE’DE MESLEK HASTALIĞI OLARAK KABUL EDİLMİYOR’ 

Türkiye’de koronavirüsün meslek hastalığı olarak tanımlamadığını hatırlatan Fincancı şöyle devam etti: “Evet, dünyadaki birçok ülke Covid-19’u meslek hastalığı olarak kabul ederken maalesef ülkemizde halen resmi olarak Covid-19 meslek hastalığı olarak kabul edilmemiştir.

Oysa Dünya Sağlık Örgütü’nün belirttiği üzere; sağlık hizmeti nedeniyle Covid-19 enfeksiyonu geçiren bir sağlık çalışanının zararının tazmini, rehabilitasyonu ve tedavisinin sağlanması sağlık çalışanının haklarındandır. 6331 sayılı kanunumuzda da tanımlandığı üzere sağlık çalışanlarının Covid-19 hastalığı “mesleki risklere maruziyet sonucu ortaya çıkan hastalıktır.”

‘ENFEKTE OLAN SAĞLIK ÇALIŞANLARI AÇIKLANSIN’ 

Sağlık Bakanlığına enfekte olan sağlık çalışanlarının gün gün açıklanması çağrısı yapan Fincancı, “Yasalarımızda meslek hastalıklarının bildirim ve kaydının birincil yükümlülüğü Sağlık Bakanlığı’ndadır. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı tarafından kayıtlarında olan Covid-19 hastası sağlık çalışanlarının sayıları günbegün açıklanmalı ve bunlar otomatikman meslek hastalığı statüsüne alınmalıdır.

Bu kayıt ve bildirimin doğrudan SGK için bir “illiyet bağı” delili oluşturduğu konusunda mevzuatımızda gerekli değişiklikler ivedilikle yapılmalıdır. Böylece Covid-19 pandemisi ile mücadele sırasında vefat eden veya hastalanarak mağduriyet yaşayan sağlık çalışanlarının mağduriyetlerinin giderilmesi ve zararlarının tazmin edilmesinin önü açılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com