TTB Başkanı Fincancı gözaltına alındı

Kimyasal silahlara ilişkin açıklaması sonrası hedef gösterilen TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı gözaltına alındı.

KRONOS 26 Ekim 2022 GÜNDEM

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın İstanbul’da gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınan Fincancı’nın Ankara’ya götürüleceği belirtiliyor.

Fincancı hakkında TSK’nın PKK’ya karşı kimyasal silah kullandığı iddiası ile ilgili yorum yaptığı için soruşturma başlatılmıştı.

SAVCILIK GÖREVDEN ALINMASINI İSTEDİ 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Türk Tabipleri Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan gözaltına alındığını açıkladı. Başsavcılık, ayrıca Fincancı’nın TTB’nin başkanlığı görevinden alınması için Ankara Sulh Hukuk Mahkemesine talepte bulundu.

Başsavcılık konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklama şöyle:

“20.10.2022 tarihinde PKK/YPG silahlı terör örgütünün sözde yayın organına yaptığı açıklamalar nedeniyle Türk Tabipler Birliği Başkanı Rasime Şebnem Korur, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığımız Terör Suçları Soruşturma Bürosunca başlatılan soruşturma kapsamında, 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun 7/2 maddesi gereğince Terör Örgütü Propagandası Yapmak suçundan 26.10.2022 tarihinde gözaltına alınmıştır.

Ayrıca Cumhuriyet Başsavcılığımızca adı geçen şüphelinin halen devam ettirdiği Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi Başkanlığı görevine, 6023 sayılı Türk Tabipler Birliği Kanununun ‘Amaçları dışında faaliyet gösteren Türk Tabipleri Birliğinin merkez ve tabip odalarındaki sorumlu organlarının görevlerine son verilmesine ve yerlerine yenilerinin seçilmesine, Sağlık Bakanlığının veya bulundukları yer Cumhuriyet Başsavcılığının istemi üzerine…’ şeklindeki Ek 2. Maddesinin 2. Fıkrası gereğince son verilmesine, aynı maddenin 3. Fıkrasında düzenlenen usulle yerine yeni merkez konseyi başkanı seçilmesine karar verilmesi için nöbetçi asliye hukuk mahkemesi nezdinde talepte bulunulmuştur. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

İFADE VERMEK İÇİN BAŞVURDU, EVİNE BASKINLA GÖZALTINA ALINDI

Halk TV Ankara Temsilcisi Özlem Akarsu Çelik, TTB avukatlarından aldığı bilgiyi İsmail Küçükkaya ile Yeni Bir Sabah programında aktardı. Çelik şunları söyledi:

“Şu an Şebnem Korur Fincancı’nın İstanbul’daki evinde arama yapıldığını öğrendik. Fincancı yurt dışındaydı, döndü ve ifade vermek için başvurdu avukatlarıyla. ‘Perşembe akşamı Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturma başlattığı bilgisini alır almaz, cuma günü giderek bir dilekçe verdik. Katibe telefonlarımızı bıraktık ve başsavcılıktan da ifadeye çağrılacağı bilgisini aldık. Biz ifadeye çağrılmasını beklerken evine bir baskınla gözaltına alındı Şebnem Hoca. Biz de şu anda İstanbul’a hakaret ediyoruz’ dediler konuştuğum avukatlar. Ankara’ya getirileceğine dair bir bilgi var Şebnem Korur Fincancı’nın.”

TTB: ASLA KABUL ETMİYORUZ 

Şebnem Korur Fincancı’nın gözaltına alınmasına ilişkin Türk Tabipleri Birliği’nden yapılan açıklamada, “Bir süredir yürütülen linç kampanyasının ardından bugün gözaltına alınan hocamız Dr. Şebnem Korur Fincancı’ya yapılanları asla kabul etmiyoruz. Hocamıza ve örgütümüze sahip çıkarak mücadelemizi sürdüreceğiz!” denildi.

EREN KESKİN: ASLA YALNIZ BIRAKMAYACAĞIZ 

Fincancı’nın gözaltına alındığını sosyal medya hesabından duyuran İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Eren Keskin, “Bir Adli Tıp hekimi, TTB başkanı çağrılınca ifadeye gidecekken gözaltına alınıyor. Gözaltında tutulan gazeteciler ve Şebnem Korur Fincancı.. Sizi asla yalnız bırakmayacağız” ifadelerini kullandı.

Türkiye İnsan Hakları Vakfıda Korurcu’nun gözaltına alındığını, “TTB Başkanı ve Vakfımızın Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı kabul edilemez bir şekilde gözaltına alınmıştır. Derhal serbest bırakılsın” ifadeleriyle duyurdu.

SORUŞTURMA AÇILMIŞTI 

Korur Fincancı hakkında, skype bağlantısıyla görüşlerini paylaştığı bir yayındaki sözleri nedeniyle “terör örgütü propagandası yapmak” ve “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni, devletin kurum ve organlarını aşağılama” gibi suçlardan soruşturma açılmıştı.

ERDOĞAN VE BAHÇELİ HEDEF GÖSTERMİŞTİ 

Şebnem Korur Fincancı, TSK tarafından Irak’ın kuzeyinde PKK’ya karşı kimyasal silah kullanıldığı yönündeki iddialarla ilgili yorumları sonrası yandaş medya tarafından hedef gösterilmişti. Ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den Fincancı’yı hedef alan açıklamalar gelmişti. Erdoğan, “Türk Tabipler Birliği Başkanı ile ilgili yargı harekete geçmiştir. Hem bu kişiyle, hem bu kurumla ilgili adımlar atılacak. Bakanlarımıza, Tabipler Birliği başta olmak üzere meslek örgütlerinde yeni yapıya geçilmesine yönelik mevzuat çalışmalarının hızlandırılması talimatı verdik” derken, Bahçeli ise TTB’nin kapatılarak Fincancı’nın vatandaşlıktan çıkarılmasını istemişti.


 

SON RÖPORTAJINI KRONOS’A VERMİŞTİ 

Şebnem Korur Fincancı, hedef gösterilmesinin ardından Almanya’nın Köln şehrinde Kronos’un sorularını yanıtlamış, “İncelemelere izin vermeyen Irak Kürdistan yönetimi. TSK neden alıngan davranıyor?” ifadeleriyle hedef gösterildiğini anlatmıştı. Fincancı, “Sanki ‘Kimyasalı kanıtladım ben. İşte elimde de delilim’ demişim gibi bir tartışmaya döndü” demişti.

Fincancı, röportajda, “Orada bir örgüt var, o örgüt birtakım görüntüler ortaya yayıyor. Bu arada ama raporda da birtakım bidonlar var içinde gaz oluşumu sağlayabilen. Oradaki o bidonların kime ait olduğunu da bilmiyoruz. Dolayısıyla ben sadece sorumlular hakkında işlem yapılabilmesi için etkili bir soruşturma yürütün diyorum ama kendi üzerilerine alıyorlar. Tabii bu kendi üzerine alma bu sefer şöyle bir soru işareti oluşturuyor, ya suçlu oldukları için mi bu kadar alıngan davranıyorlar? Bunu da tabii ben kamuoyunun takdirine bırakırım doğrusu” ifadelerini kullanmıştı.

YouTube’dan izlemek için tıklayınız
Facebook’tan izlemek için tıklayınız

 

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com