TTB Onur Kurulu üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp tahliye oldu

Demokratik Toplum Kongresi'ne (DTK) ilişkin Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturması kapsamında tutuklu bulunan Türk Tabipler Birliği (TTB) Yüksek Onur Kurulu üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp tahliye edildi.

KRONOS 10 Şubat 2021 GÜNDEM

Foto: Mezopotamyaajansi.

Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) ilişkin Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturması kapsamında 25 Kasım 2020’de tutuklanan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Yüksek Onur Kurulu üyesi ve önceki dönem Merkez Konseyi üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp, ilk kez hakim karşısına çıktı. DTK’nin delege listesinde adı geçtiği iddia edilen ve itirafçı Hicran Berna Ayverdi’nin beyanlarına dayandırılan iddianameyle ‘silahlı örgüt üyesi olma’ suçundan 7 buçuk yıldan 15 yıla kadar cezalandırılması talep edilen Gökalp’la ilgili tahliye kararı verildi.

Gökalp’ın yargılandığı duruşmayı Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konsey Başkanı Şebnem Korur Fincancı ve konsey üyeleri, TTB Yüksek Onur Kurulu Üyeleri, önceki dönem TTB Merkez Konsey Başkanı Sinan Adıyaman, Toplum ve Hekîm Dergisi Editörü Onur Hamzaoğlu, TTB İkinci Başkanı Ali İhsan Ökten, Diyarbakır, İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Eskişehir, Van, Antep, Mardin, Batman, Şırnak, Urfa ve Mersin Tabib Odası başkanları, KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, SES Eş Genel Başkanı Selma Atabey, HDP Milletvekilleri ve Diyarbakır’da bulunan sivil toplum örgütleri temsilcileri duruşmayı izledi.

‘DÖRT GÜN BOYUNCA 6 METRE KARELİK YERDE KALDIM’

Gökalp, gözaltına alındıktan sonra dört gün boyunca kirli, havasız ve 6 metre karelik bir alanda tutulduğunu belirterek, Sonra hiçbir zaman tanımadığım, çalışmadığım bir kişinin uyduruk ifadesiyle tutuklandım. Silahlı örgüt üyesi olmakla suçlanıyorum. 3 aydır bu şaşkınlıkla yatıyorum, aynı şaşkınlıkla uyanıyorum. Silahlı örgüt üyesi suçlaması bu kadar kolay yapılmamalıdır. 17 yıldır Diyarbakır’da koyucu hekimlik yapıyorum. Mesleğim gereği insan hakları savunucusuyum. Daima silaha ve çatışmaya karşı durdum” dedi.


 

Hipokrat yeminine her zaman sadık kaldığını vurgulayan Gökalp, “Hak ve hukuku savunurken haksızlığa maruz kaldım. Suçlamayı tamamıyla reddediyorum. Beni tanımayan bir şahsın yalan beyanlarına inanmayın. DTK veya KCK üyesi değilim. Türk Tabipler Birliği’nin Yüksek Onur Kurulu üyesiyim. Sivil toplum örgütlerinden sayısız davetiye aldım. Hangisine katılıp katılmadığımı hatırlamıyorum. Tutuklanmayı değil, gözaltına alınmayı dahi beklemiyordum. Yapılan hatadan vazgeçilmesini talep ediyorum” şeklinde konuştu.

Tahliye kararından sonra adliye önünde toplanan Gökalp’ın meslektaşları ve STK tesilcileri basın açıklaması yaptı. Açıklamada konuşan TTB Merkez Konsey Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Gökalp’in haksız tutukluluğuna dikkat çekerek toplumun sağlık hakkı için mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

 

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com