TTB: Yüzde 60 aşılanmadan normalleşme konuşulamaz

TTB 2. Başkanı Doç Dr. Ali İhsan Ökten, koronavirüs salgınıyla mücadelede kademeli normalleşmenin başlayacağı 1 Mart'ın erken olduğunu, toplumun yüzde 60'ı aşılanmadan normalleşmenin konuşulamayacağını söyledi. Ökten, "Şu an siyaset ve ekonomi, insan sağlığı ve bilimin önüne geçmiş durumda" dedi.

KRONOS 26 Şubat 2021 GÜNDEM

Türk Tabipler Birliği (TTB): Toplumun henüz yüzde 10’u aşılandı

Koronavirüs salgınıyla mücadelede kademeli normalleşmenin başlayacağı 1 Mart’ın normalleşme için erken olduğuna dikkat çeken Türk Tabipler Birliği (TTB) II. Başkanı Doç Dr. Ali İhsan Ökten, toplumun yüzde 60’ı aşılanmadan normalleşmenin konuşulamayacağını söyledi.

’12 İLDE KIRMIZI ALARM’ 

Doç. Ökten, “Vaka sayımız 6 bin 500’lere inmişken yeniden 9 binlere çıktı. Günlük iyileşen vaka sayımız da istenilen düzeyde değil. Kırmızı alarm dediğimiz yüksek riskli il sayısı 9 ilden 12 ile çıktı. Durum böyleyken normalleşmeye geçmek için henüz erken” dedi.

KARADENİZ’DE VAKA ARTIŞI VE AKP KONGRELERİ…

Duvar’dan Müzeyyen Yüce‘ye konuşan Ökten, son günlerde vaka sayılarının artığı Karadeniz bölgesinde ise tedbirlerin artırılması gerektiğine vurgu yaparak, “Türk Tabipleri Birliği (TTB) olarak salgının başından bu yana illere göre vaka durumlarının açıklanması ve ona göre önlemlerin alınması gerektiğini vurguluyoruz. Yüksek riskli yerlerde önlemler daha da artırılabilir. Her durumda bizim tedbirleri elden bırakmamamız lazım. Karadeniz bölgesindeki vaka artışlarının en büyük nedeni AK Parti kongrelerindeki kalabalık aslında. Herkese yasak olan kongrelerin iktidara açık olması o bölgede vaka sayılarının artmasına neden oldu” diye konuştu.


 

‘SİYASET VE EKONOMİ SAĞLIK VE BİLİMİN ÖNÜNE GEÇTİ’

İktidarın ‘normalleşme’ adımlarını ekonomik nedenlere bağlayan ve “Şu an siyaset ve ekonomi, insan sağlığı ve bilimin önüne geçmiş durumda” diyen Doç. Dr. Ökten, şöyle devam etti:


 

‘TOPLUMUN SADECE YÜZDE 10’U AŞILANDI’  

“Eğer normalleşmeye geçilmek isteniyorsa aşılama hızının artırılması gerekiyor. Daha yeni 8 milyonu biraz geçti. 83 milyon düşünüldüğünde toplumun sadece yüzde 10’u aşılandı. Dolayısıyla toplumun yüzde 60’ı aşılanmadan normalleşme konuşulamaz. Aksi takdirde riskli duruma düşebiliriz. Bir diğer risk ise mutant virüslerdeki artışlar. Bulaşıcılığı yüksek olan mutant virüsün şimdilik nereye doğru evrileceğini bilmiyoruz. Hepsi düşünüldüğünde normalleşme erken. Öncelikle Karadeniz bölgesinde tedbirlerin daha da artırılması gerekir, aşılama hızı artırılmalı. Tabi bu önlemler çerçevesinde sosyo-ekonomik tedbirlerin de alınması gerekiyor”

‘OKULLARDA FİZİKİ VE HİJYEN KOŞULLAR SAĞLANMALI’  

Ökten, okullarda yüz yüze eğitime geçmesine ilişkin de “Yüz yüze eğitimi önemsiyoruz. Öncelikle öğretmenlerin aşılanması hızlı bir şekilde tamamlanmalı ve okullarda fiziki ve hijyen koşulları sağlanmalı. Ancak bu durumda okulların açılmasına geçilebilir” ifadelerini kullandı.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com