TTB’den Bakan Koca’ya istifa çağrısı: Salgın kontrol altına alınamıyor

Türk Tabipler Birliği (TTB), Sağlık Bakanlığı’nın salgınla mücadelede başarısız olduğunu kabul etmesi gerektiği belirtilerek tüm sorumluları istifaya davet etti: "Önlenebilir ölümleri engellemediniz. Salgın yönetilemiyor, kontrol edilemiyor."

KRONOS 26 Mart 2021 GÜNDEM

Türk Tabipler Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı

Sağlık Bakanlığı’nın salgınla mücadelede başarısız olduğunu kabul etmesi gerektiğini belirten Türk Tabipler Birliği (TTB),  “Salgın yönetilemiyor. Önlenebilir ölümleri engellemeyenler istifa etsin” dedi.

‘EMEKÇİLER, İŞÇİLER, İŞSİZLER ÖLMEYE DEVAM EDİYOR’ 

TTB Merkez Konseyi, düzenlediği basın toplantısıyla vaka sayılarının hızla arttığına dikkat çekerek, “Emekçiler, işçiler, işsizler, dar gelirliler, esnaf, küçük zanaatkar ve çiftçiler hastalanmaya ve ölmeye devam ediyor. Sağlık emekçileri tükeniyor, hayatını kaybediyor” değerlendirmesini yaptı.

‘PANDEMİ DAHA DA BÜYÜYECEK’ 

Türkiye’de 391 sağlık emekçisinin Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdiği de belirtilen basın toplantısında, “Dünyada toplam vaka sayısı 126 milyonu aşarken Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı da 2 milyon 800 bine dayandı. Bulaş tehdidi olan aktif hasta sayısında da yükseliş devam ediyor, 21 milyonu geçen aktif hasta sayısı pandeminin daha da büyüyeceğini gösteriyor” ifadeleri kullanıldı.

‘SALGIN KONTROL ALTINA ALINAMIYOR’

Yapılan açıklamada “Salgın kontrol altına alınamıyor. Yeni vaka, ağır hasta, aktif hasta ve can kaybı artıyor. Özellikle son günlerde vaka artış oranı, test artış oranının iki katından fazla” denilerek şu ifadelere yer verildi:

‘TSUNAMİ İLE KARŞI KARŞIYAYIZ’

“Kısa sürede bu kadar vaka artışı Avrupa’da olduğu gibi ülkemizin de bir tsunami ile karşı karşıya olduğunu gösteriyor. Bu tırmanış eğilimi devam ederken daha ciddi önlemlere ihtiyacımız var. Ülkemizde İngiltere, Afrika, Brezilya mutantı gibi tanımlanmış mutantlar bildiriliyor ancak bölge ve şehirlere göre hangisinde sıklık ne kadar bilgi verilmiyor. Şu anki verilere göre toplumun yüzde kaçı endişe verici varyantlar ile enfekte bilgimiz yok.

‘AŞILAMA ORANI VE HIZI DÜŞÜK’ 

Aşılanma oranı ve hızı çok düşük seyrediyor. Şimdiye kadar 14 milyon aşı yapıldı. Bunun 8 milyon dozu ilk aşı, ikinci aşı dozu ise 6 milyona ulaşmadı. Henüz iki doz aşı yapılmış insanlarımızın oranı yüzde 7 düzeyinde.” Öte yandan basın toplantısında şu öneriler sıralandı:


 

TÜM SORUMLULAR İSTİFA ETMELİ

•Ekonomik ve sosyal tedbir paketleri ile ekonomik sıkıntı içinde olan yurttaşlarımızın desteklenmesi sağlanmalıdır.
•Başta yoksul halk kesimleri olmak üzere halka parasız ve nitelikli maske dağıtılmalı, su ve hijyen ürünleri ücretsiz sağlanmalıdır.
•Gelinen aşamada Bilim Kurulu’nun aldığı kararlar açıklanmalı, alınan kararlar iktidar tarafından uygulanmıyorsa, Bilim Kurulu üyeleri yönetilemeyen pandemi mücadelesine ortak olmamalıdır. Sağlık Bakanlığı başarısız olduğunu kabul etmeli, tüm sorumlular istifa etmeli, antidemokratik salgın yönetimine son verilerek başta sağlık örgütleri olmak üzere toplum katılımı önemsenerek dayanışma içerisinde bir mücadele stratejisine geçilmelidir.
•Öğretmenlere, toplu yaşam alanlarında bulunan ve çalışma zorunluluğu olanlar için hızlı bir aşı programına geçilmelidir.
•İllerde çok yoğun olan caddelerde hareketlilik azaltılmalıdır.
•İnsanlar arasında kapalı ortamlarda toplu temaslar kısıtlanmalıdır.
•Son haritalamaya göre 100 bin kişide yeni vaka sayısının 100’ü aştığı bölgelerde, iller arası seyahat sınırlamalarına gidilmelidir.
•Covid-19 illiyet bağı aranmaksızın sağlık çalışanları için meslek hastalığı kabul edilmelidir.
•Sağlık çalışanların çalışma koşulları ile ilgili gerekli düzenlemeler yapılmalı, adaletli ve emekliliğe yansıyan ücret sağlanmalıdır. KHK’li başta olmak üzere yeterli sağlık çalışanı atanması yapılmalıdır.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com