TTB’den bakanlığa: Sağlık çalışanlarının yüzde 15’i aşılanmadı

Türk Tabipleri Birliği (TTB), koronavirüs salgınıyla mücadele eden sağlık çalışanlarının yüzde 15'inin hala aşılanmadığına dikkat çekti. Sağlık çalışanlarının tamamının aşılanmasını talep eden TTB, Sağlık Bakanlığı’na çağrı yaptı.

KRONOS 28 Ocak 2021 GÜNDEM

TTB, 28 Ocak itibarıyla en az 359 sağlık çalışanının Covid-19 nedeniyle öldüğünü açıkladı.

Sağlık çalışanlarının yüzde 15’inin hala aşılanmadığına dikkat çeken Türk Tabipleri Birliği (TTB), Sağlık Bakanlığı’na açık mektupla çağrıda bulundu. TTB, “Yüzde 10-15 oranında sağlık çalışanı ilk etapta aşılanamadı. Tüm sağlıkçıların aşılanması tamamlansın” dedi.

TTB: 359 SAĞLIK ÇALIŞANI KORONAVİRÜSTEN ÖLDÜ 

Koronavirüs salgınında sağlık çalışanlarının en riskli grupta yer aldığını, 28 Ocak itibariyle en az 359 sağlık çalışanının Covid-19 nedeniyle öldüğünü belirten TTB, Covid-19 pandemisiyle mücadelede en önemli aracın aşı olduğunu ifade ederek şunları kaydetti:


 

‘SÜREÇ BELİRSİZ VE SİSTEME DAİR AKSAKLIKLAR’

“Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en riskli grupların başında gelen sağlık çalışanlarına, ilk ve öncelikli olarak aşı uygulanmaya başlanmıştır. Ülkemizde gecikmeli olarak başlanan aşılama uygulamalarıyla birlikte sağlık çalışanlarının çok büyük kısmı, kısa sürede büyük bir uyum içinde ilk doz aşılarını olmuşlardır. Ancak aşılamaya ilişkin gerekli bilgilendirmelerin yapılmaması, sürecin belirsiz olması, zaman darlığı, sisteme dair bir takım eksiklik ve aksaklıklara bağlı olarak yaklaşık yüzde 10-15 oranında sağlık çalışanın ilk etapta aşılanamadığı görülmektedir. Emekli ve fiilen çalışmayan hekimler aşılanamayan gruplar içindeyken daha sonra aşılanacak gruplar arasına dahil edilmiş ancak tüm tıp öğrencileri, sağlık öğrencileri ve pandemi döneminde fiilen çalışmayan sağlık çalışanları kapsama alınmamıştır.”

 

 

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com