TTB: Tam kapanma olmalı, zorunlu sektörler dışında üretim durmalı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya gelen Türk Tabipler Birliği (TTB) görüşmenin ardından basın açıklaması yaptı: "Toplu hareketliliğin kısıtlanması, toplu bulunan alanların kapatılması, zorunlu üretim dışında üretimin mutlaka durması ve bunun en az 2 hafta tercihen 4 hafta olması gerekmekte."

KRONOS 26 Kasım 2020 GÜNDEM

TTB Başkanı Fincancı: Zorunlu üretim dışında üretimin mutlaka durması ve bunun en az 2, tercihen 4 hafta olması gerekir

Türk Tabipler Birliği (TTB)  Merkez Konseyi Üyeleri , CHP Genel Merkezi’nde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından basın açıklaması yapan TTB Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, artan vaka sayılarına ilişkin, “Biz bunun hala önlenebilir olduğunu söylüyoruz. En 2 hafta tercihen 4 haftalık kapatma ile düşüş yaşanır” dedi.  Fincancı şunları söyledi:


 

‘ZORUNLU ÜRETİMİN DIŞINDA ÜRETİMİN MUTLAKA DURDURULMASI GEREK’ 

Sağlık Bakanlığı’nın 25 Kasım itibariyle 28 bin 351 vaka olduğu açıklamasına ilişkin TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı, “Gerçeklerin bir biçimde ortaya çıkma huyu var. Biz Türk Tabipleri Birliği olarak başından beri haklı olduğumuzu söyledik. Keşke olmasaydık. Keşke bu kadar insanımız ölmeseydi. Bu kadar hastamız olmasaydı ve bu kadar sağlık çalışanını yitirmeseydik. Biz bunun hala önlenebilir olduğunu söylüyoruz. Toplu hareketliliğin kısıtlanması, toplu bulunan alanların kapatılması, zorunlu üretim dışında üretimin mutlaka durması ve bunun en az 2 hafta tercihen 4 hafta olması. 4 hafta hızı düşürebilmek için ideal olanıdır. ”

‘HAKİKATİ SÖYLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ’

Hekimler olarak hakikati söylemeye devam edeceklerini belirten Fincancı, CHP Genel Merkezi’nde yaptığı açıklamada, “Suç örgütleri ne yaparsa yapsın biz hakikati söyleyeceğiz. Suç örgütleri insanları tehdit ediyor, öldürmekle tehdit ediyor ama onun yerine Türk Tabipleri Birliği Yüksek Onur Kurulu üyesi yalancı tanık ifadeleriyle hapsediliyor bu ülkede. Bizim kanımızla duş almak istediler onlar serbest dolaştı ama hakikati söyleyen bilim insanları hapsedildi. Biz hep beraber hakikati söylemeye devam edeceğiz” dedi.

‘VAKA DEMEK HASTA DEMEKTİR’ 

Fincancı, Sağlık Bakanlığı’nın uzun süre hasta ve vaka ayrımı yaparak rakam açıkladığının hatırlatılması üzerine , “Vakanın belirti göstermeyen olduğu ifade ediliyor ama Covid-19 hastalığında testin pozitif çıkmasından sonra ne zaman belirtilerin ortaya çıkacağı ve nasıl belirtiler olabileceğini öngörme olanağı yok. Onların hasta olarak tanımlanmamasının uygun olmadığını söylüyoruz ” dedi.


Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com