TÜİK hesaplamayı değiştirdi: Koronavirüse rağmen tüketici güven endeksi arttı

Türkiye İstatistik Kurumu, Eylül ayına ait tüketici güven endeksi verilerini açıkladı. Koronavirüsün etkileri sürerken ve ekonomide iyi bir görüntü çizmeyen Türkiye’de tüketici güven endeksi yüzde 3,2 oranında artış gösterdi.

KRONOS 22 Eylül 2020 EKONOMİ

TÜİK, dün tüketici güven endeksi hesaplama yönteminde değişikliğe gidildiğini duyurmuştu. Yeni güncellemeye göre; hesaplama yönteminden işsiz sayısı ve tesarruf endeksleri çıkartıldı. Eylül ayında tüketici güven endeksi Ağustos ayına göre yüzde 3,2 oranında artış göstererek 82 puana yükseldi. Tüketici güven endeksinin 100’den büyük olması tüketici güveninde iyimser olduğunu, 100’den küçük olması tüketici güveninde kötümser olduğunu göstermektedir.

TÜKETİCİ GÜVEN ENDEKSİ 20 PUAN BİRDEN FIRLADI

TÜİK ve Merkez Bankası’nın ortak çalışması ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi yüzde 3,2 oranında artış gösterdi. TÜİK’in yeni hesaplama güncellemesi ile birlikte geçtiğimiz ay 79,4 puan olan tüketici güven endeksi, Eylül ayında 82 puana yükseldi.

Hesaplama yönteminden işsiz sayısı ve tasarruf endekslerini çıkaran TÜİK’e göre, güncelleme öncesi tüketici güven endeksi Eylül ayında yüzde 3,7 oranında arttı. Güncelleme öncesi duruma göre hesaplanan tüketici güven endeksi Ağustos ayında 59,6 iken, Eylül ayında 61,8’e yükseldi. Yeni hesaplama yöntemi ile birlikte Eylül ayında tüketici güven endeksi 20 puan fırlamış oldu.

HESAPLAMAYA YENİ DAHİL OLAN HANENİN MADDİ DURUMU ENDEKSİ ARTTI

TÜİK’in yapmış olduğu güncellemenin ardından hesaplamaya dahil olan hanenin maddi durumu endeksi Ağustos ayına göre yüzde 5,8 oranında arttı. Geçen 12 aylık döneme göre hanenin maddi durumu endeksi Eylül ayında 71,8’e yükseldi.

HESAPLAMADAN ÇIKARTILAN İKİ ENDEKS KÖTÜMSER GÖRÜNTÜ ÇİZDİ

Tüketici güven endeksi hesaplamasından çıkartılan işsiz sayısı ve tasarruf endeksleri, hesaplamaya yeni dahil olan 4 göstergeye göre kötümser bir görüntü çizdi. Tüketicilerin işsiz sayısı ve tasarruf etme beklentisi yeni eklenen 4 göstergeye göre daha düşük seviyelerde. İşsiz sayısı beklentisi Ağustos ayında 59,5 iken bu ay 59,8 olarak açıklandı. Bir diğer gösterge olan tasarruf etme beklentisi ise Eylül verilerine göre 21,7 seviyesinden 25,2’ye yükseldi. Bu iki göstergeyi hesaplamadan çıkartmak tüketici güven endeksinin direkt yükselmesine yeterli oldu.

BAKAN ALBAYRAK: ‘’EKONOMİMİZ GÜÇLÜ BİR MESAJ VERİYOR’’

TÜİK’in açıkladığı tüketici güven endeksi verilerinin hemen ardından Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Twitter adresinden açıklama yaptı. Tüketici güven endeksindeki yükselişe dikkat çeken Albayrak, ‘’ Ekonomimiz üçüncü çeyrek için güçlü bir yükseliş mesajı verdi. Ağustos’a göre tüketici güven endeksi %3,2 artarak 82,0 oldu. Veriler iyi geliyor. Yılı tahminlerden iyi bir noktada tamamlayacağız inşallah.’’ dedi.

TÜKETİCİ GÜVEN ENDEKSİ NEDİR?

Tüketici Güven Endeksi, her ay TÜİK ve Merkez Bankası işbirliği ile açıklanan ve aylık tüketici eğilim anketleri ile tüketicilerin mali durum ve genel ekonomiye ilişkin mevcut durum değerlendirmeleri ile gelecek dönem beklentileri, harcama ve tasarruf eğilimleri ölçülmektedir. Tüketicilerin cevaplarına göre hesaplanan güven endeksi 0-200 aralığında değer alabilmektedir. Tüketici güven endeksinin 100’den büyük olması tüketici güveninde iyimser olduğunu, 100’den küçük olması tüketici güveninde kötümser olduğunu göstermektedir.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com