TÜİK, iş bulma ümidini kaybedenleri ‘işsiz’ saymıyor

Üniversite mezunları arasında ümitsiz işsizlerin sayısı 2018 Kasım'ında 87 bin iken, 2020 Kasım'da 309 bine yükseldi. Ancak, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) iş bulma umudu kalmadığı için iş aramaktan vazgeçenleri 'işsiz' kabul etmiyor.

KRONOS 11 Şubat 2021 EKONOMİ

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) işsiz tanımına uymayan ancak “İş bulma ümidim olmadığı için iş aramıyorum ancak iş olsa çalışırım” diyenlerin sayısı iki yılda üç kattan fazla artarak 522 binden 1 milyon 674 bine çıktı.

BirGün gazetesinden Ozan Gündoğdu‘nun haberinde, bunun ölçüm yapılan yakın tarihin en yüksek seviyesi olduğuna dikkat çekildi.

TÜİK, ‘İŞSİZ’DEN SAYMIYOR ÇÜNKÜ ‘TANIMA’ UYMUYOR  

Üniversite mezunları arasında ise ümitsiz işsizlerin sayısı 2018 Kasım’ında 87 bin iken, 2021 Kasım’da  309 bine yükseldi. Ancak bu rakamlar, TÜİK verilerine ‘işsiz’ olarak yansımıyor. Ümitsiz işsizler, ‘TÜİK’in işsiz tanımına’ girmiyor çünkü TÜİK, ‘işsiz’ kategorisindeki kişileri şöyle tanımlıyor:


 

TÜİK’İN ‘İŞSİZ’ TANIMI 

“İşsiz: Referans dönemi içinde istihdam halinde olmayan (kâr karşılığı, yevmiyeli, ücretli ya da ücretsiz olarak hiç bir işte çalışmamış ve böyle bir iş ile bağlantısı da olmayan) kişilerden iş aramak için son 4 hafta içinde iş arama kanallarından en az birini kullanmış ve 2 hafta içinde işbaşı yapabilecek durumda olan 15 ve daha yukarı yaştaki fertler işsiz nüfusa dahildirler”

2014 yılı öncesinde iş arama kriterinde referans dönemi olarak ‘son 4 hafta’ yerine ‘son 3 ay’ kullanılmaktaydı.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com