Tunç Soyer: İzmir’de fark kapanıyor, endişeliyim

İzmir'de yeniden aday gösterilmeyen belediye başkanı Tunç Soyer, kentte farkın kapandığını ve endişeli olduğunu söyledi.

KRONOS 12 Mart 2024 GÜNDEM

CHP’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, yerel seçimlerde yeniden aday gösterilmedi. Soyer’in yerine CHP, Cemil Tugay’ı aday olarak çıkardı. Anketleri takip ettiğini belirten Tunç Soyer, İzmir’de farkın kapandığını ve endişeli olduğunu söyledi.

İz Gazetede yer alan habere göre “Neden aday gösterilmediniz” sorusunu yanıtlayan Soyer, “Bunu aslında onlara sormak lazım, bana söylenen bir gerekçe yok. Sadece anketlerde düşük çıktığıma dair bir cümle kuruldu ama biz de tabi 5 sene içinde birçok anket yaptık. Son 6 ay içinde birçok anket yaptık, ben hiçbirinde düşük çıkmamıştım. Dolayısıyla hangi anket nasıl düşük gösterdi onu bilemem. Ama onun dışında başka kriterler uygulanmaması da enteresan” dedi.

‘ANKET SONUÇLARI YETERLİ OLMAMALI’

“Bir belediye başkanını sadece anketlerdeki memnuniyet oranıyla değerlendirme çok popülist bir yaklaşım” diyen Soyer, “Çünkü belediyenin görevi devraldığınızda bütçesi, borcu vardır. Bunları nasıl yönettiniz, yatırıma bütçe ayırdınız mı, borcu azalttınız mı artırdınız mı? Ya da sivil toplum kuruluşlarıyla nasıl ilişki kurdunuz, birçok şeyin sorgulanması gerekir. Sadece anket sonucu yeterli olmamalı. Bazen anketlerde memnuniyetsizlik olsa da doğru bildiğinizi yapmışsınızdır ve bunun bir karşılığı olması gerekir. Dolayısıyla sorunun cevabı bende yok, ben bilmiyorum niçin aday gösterilmediğimi” ifadelerini kullandı.

Aday belirleme sürecine ilişkin 2 konuda kırgınlık yaşadığını belirten Soyer, şöyle devam etti:

“Biri, Merkez Yürütme Kurulu’nda (MYK) belediye başkan adaylığı görüşülecekken, 5 dakika önce ‘Sizin isminiz girmeyecek MYK’ya’ diye bana haber verildi. İkincisi de bu kadar süreç yaşandı, bir teşekkür edilmedi. Bunlara çok kırgınım.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com