Turgut Özal’ın eski damadı, ünlü baterist hayatını kaybetti: Asım Ekren kimdir?

Türkiye’nin en ünlü bateristlerinden biri olan ve bir dönem 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın kızı Zeynep Özal ile evli olan Asım Ekren hayatını kaybetti. Erken, bir süredir lösemi tedavisi görüyordu.

KRONOS 26 Nisan 2021 KÜLTÜR

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın eski damadı, müzisyen Asım Ekren vefat etti. Ekren, bir süredir lösemi tedavisi görüyordu. Kıbrıs’ta yaşayan Ekren, tedavisi için İstanbul’da bulunuyordu. Ekren’in defin töreni yarın saat 12.00’da Karacaahmet Mezarlığı’nda gerçekleşecek. Peki, Asım Ekren kimdir?

Kıbrıs’ta yaşayan Ekren, 2011 yılında lenf kanserine yakalanmıştı. 70 yaşındaki müzisyen bir süredir tedavisi için İstanbul’da bulunuyordu. Acı haberi sanatçı Şehrazat duyurdu. Şehrazat, Twitter hesabındaki paylaşımında, “Uzun yıllardır görüşemedik ama değişen bir şey yok Asımcım. Çok yıllı arkadaşım mekanın cennet olsun, nurlarda yat canım benim. Ailesine baş sağlığı ve sabır diliyorum” ifadelerini kullandı.

https://twitter.com/sehrazatmusic/status/1386636018124791808?s=20

ASIM EKREN KİMDİR?

Asım Ekren, 1951 yılında Adapazarı’nda doğdu. 1960’lı yıllarda Haramiler grubunda bateristlik yaptı. İlk evliliğini İstanbul Gelişim Orkestrası şefi Selçuk Başar’ın kardeşi Asuman Başar ile yaptı. Bu evliliğinden Binnaz ve Mert isimli iki çocuğu oldu.

HAREKETLİ ÖZEL HAYATI

Ekren 1982 yılında sanatçı Zerrin Özer’le nişanlandı. 22 Temmuz 1985’te Büyükçekmece’de bir evde Büyükçekmece Belediye Başkanı Ali Çebi’nin kıydığı bir nikâhla 9. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın kızı Zeynep Özal ile evlendi. Zeynep Özal ile evlendikten sonra çeşitli iş adamları ile tekstil işi yaptı. Zeynep Özal’dan boşandıktan 53 gün sonra eski nişanlısı Selma Güneri ile evlendi. 1987 yılında Güngör Bayrak ile baş rolünü paylaştığı Bomba isimli filmde silah kaçakçılığına bulaşan bir müzisyeni canlandırdı.

Asım Ekren, İstanbul Gelişim Orkestrası’nda Garo Mafyan, Attilla Özdemiroğlu, Uğur Başar, Selçuk Başar ile birlikte çalıştı. 1990’lı yıllarda Kültür Bakanlığı’nın ‘Devlet Modern Folk Müzik Topluluğunda’ pek çok müzisyen ile müzik çalışmalarıma devam etti. 2009 yılında piyanist Cengiz Özdemir ve bas gitarist Eylem Pelit ile birlikte modernize edilmiş Türk Halk Müziği ezgilerini enstrümantal olarak yorumladığı ‘Folkestra’ isimli bir grup kurdu.

DAVULU DELEN JAGUAR AMBLEMİ

Türkiye siyasi tarihinde ‘davulu delen jaguar’ olayı 1987 seçimleri öncesinde Jaguar marka otomobillerin Türkiye temsilcisinin, Asım Ekren’e lüks bir araç hediye etmesiyle başlayan olaydır. Büyük Anadolu Partisi, 31 Temmuz 1986’da, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) kararı üzerine partinin amblemini bu olaya gönderme yaparak “Davulu delen Jaguar” olarak değiştirdi.

Amblemindeki davul, ANAP lideri Turgut Özal’ın kızı Zeynep Özal’ın eşi Asım Erken’in baterist olmasından kaynaklanıyordu. Asım Ekren bu olaya karşı “Evli kaldığımız süre içinde de, ayrıldıktan sonra da beni en çok yıpratan olay Jaguar meselesiydi. Ama inanın hiçbir suçum yoktu. Zeki Bey, Jaguar hediye etmek istedi.

Bense Toyota otomobilimizi peşinata sayması durumunda kabul edeceğimi söyledim. Adam ‘Galeride yer yok’ diye arabayı getirdi. Yanındaki bey de fotoğrafımızı çekti. İki ay manşette kaldık. Turgut Bey’in ‘Ne oluyor?’ diye açtığı ve hiçbir şey açıklamama fırsat vermeden telefonu yüzüme kapattığını asla unutamam” demişti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com