Turistleri soyan ‘taksi çetesi’nin iki üyesi polis çıktı

İstanbul'a gelen turistlerin paralarını çalan 28 kişilik bir çete çökertildi. Çetenin iki üyesinin ise halihazırda görevleri süren polisler olduğu öğrenildi.

KRONOS 11 Ekim 2023 GÜNDEM

İstanbul’a gelen turistlerin parasını çalan 28 kişilik bir şebeke çökertildi. Görevdeki iki polis memuru da şebekenin üyesi olma suçlamasıyla sanık sandalyesinde. Polis memurları, hırsızlık çetesine yardım etmekle suçlanıyor. Çete liderinin hırsızlık için kiraladığı taksilerden birinin ortağının da sanık sandalyesindeki bir polis olduğu bilgisi dosyada. Şebeke, hırsızlık için korsan taksiler dışında 6 tane ticari taksi kiraladı.

Halk TV’den Dinçer Gökçe’nin haberine göre; İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’nin kabul ettiği 96 sayfalık iddianame, mega kente gelen turistlere yönelik organize bir hırsızlık şebekesinin yıllarca faaliyet gösterdiğini ortaya koydu. Dosyaya göre, çetenin liderliğini firari konumdaki Koray Aksu ile tutuklanan Hasan Cem Özçelebi yaptı. Teknik takibe de alınan şebekenin konuşlandığı bölge ise Taksim Talimhane oldu. Bu bölge, İstanbul Havalimanı ile Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan yolcu getiren otobüslerin durduğu nokta.

UÇAK SAATLERİNİ DE TAKİP ETTİLER

Dosya, şebekenin oldukça planlı bir biçimde hareket ettiğini ortaya koyuyor. Şebeke üyelerinden kimin ne işi yapacağı, hangi yolcuyu kimin alacağı önceden belirlendi. Hangi uçağın saat kaçta iniş yapacağını dahi öğrenen şebeke üyelerinin telefon konuşmaları ise anbean kayda girdi.

Buna göre turist, otobüsten indiği gibi şebeke üyeleri hareket geçti. Gelen kişi, şebeke üyesinin direksiyonunda olduğu taksiye bindirildi. Hırsızlık olayı da araçta gerçekleştirildi. Çeşitli bahanelerle yolcunun cüzdanını alan şebeke üyesi, tırnakçılık denilen yöntemle cüzdandaki paraları aldı.

KİMİNİN 5 BİN KİMİNİN 40 BİN EURO’SUNU ÇALDILAR

Çalınan paraların miktarı ise değişiyor. Şikâyetçi olan Azobarr Nasır’ın 40 bin Euro’su çalındı. Ramy Abdelaty ve Sara Salama Daoud’un 5000’er Euro’su çalındı. Hanadi Almohideb’in 2.400 dolar ve 300 Euro’su, Abdolmajid Amirkhiz’in 1.350 doları çalındı. Yine Reza Abdolmaleki 2.700 dolar ve 1.200 lirasını, Levani Tevdoradzei ise 1.500 dolar ve 500 lirasını şebekeye kaptıran isimler arasında yer aldı.

İKİ POLİS MEMURU DA SANIK

Turistlerin artan şikâyeti sonrası dosya İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü’ne gönderildi. Yürütülen soruşturma sonrası geçen 24 Şubat sabahı düğmeye basıldı. 28 kişinin adresine baskın yapıldı. Gözaltına alınanlardan 10’u tutuklandı. Şüpheli konumdaki iki kişinin kimliği ise dikkat çekti. Beyoğlu İlçe Emniyet’e bağlı güven timinde görev yapan 12 yıllık polis memuru Erdal Kaygısız ile Şişli Asayiş Büro Amirliğinde polis olarak görev yapan İbrahim Cerit de 28 sanık arasında yer aldı.

‘ÇETE LİDERİ İLE TAKSİ PLAKASI KİRALADI’

Soruşturmayı yürüten savcı, Polis Memuru Cerit için “Örgüte yardımda bulundu” değerlendirmesi yaptı. Cerit’in, şebeke üyesi Sefer Uzun ile olan WhatsApp ile yazıştığı bilgisi de iddianamede.

Polis Memuru Erdal Kaygısız’a yönelik çarpıcı iddiaları ise, şebekenin tutuklanan üyesi Kadir Sağlam ifadesinde anlattı. Sağlam “Koray Aksu ve Sefer Uzun örgütün kullandığı araçları temin ettiler. Polis memuru Erdal Kaygısız, Aksu ve Uzun ile birlikte hareket eder. Bu polis memuru, Koray Aksu ile birlikte ortak 34 TBV XX ve 34 TDL XX plakalı taksileri satın aldılar. Bu araçlar, turistlerin paralarının çalınması olayında kullanıldı. İki plaka da Yunus Emre Yılmaz adına tescil edildi” dedi.

KİRALIK TAKSİLER ŞEBEKE ÜYELERİ ADINA

Sağlam’ın verdiği bilgi üzerine hareket geçen polis, hırsızlıkta kullanılan taksilerden birinin Yunus Emre Yılmaz adına, bir diğerinin ise tutuklanan Kerem Doğan adına kiralandığını belirledi. İfadesi alınan polis memurları ise, haklarındaki suçlamayı kesin bir dille reddetti. Kaygısız, bir çok sanığa yönelik işlem yaptığını söyledi.

PARAYI ÇALDI ‘SİFTAHI YAPTIK’ DEDİ

Dosyaya çok sayıda telefon görüşmesi de girdi. Hanadi Almohideb’in 2400 dolar ile 300 Euro’sunun çalındığı 3 Ocak 2023 günü Sefer Uzun ile Yunus Emre Yılmaz arasındaki görüşmede, Uzun “İşi aldınız mı” diye soruyor. Telefonun diğer ucundaki Yılmaz ise “Valla bir tane siftah yaptık” diyor. Uzun, “Güzel mi” diye soruyor. Bu kez karşıdaki kişi “Dört sıfır” diye yanıt veriyor.

Örgüt lideri olmakla suçlanan Koray Aksu ise firari konumda.

10’U TUTUKLU 28 KİŞİ YARGILANIYOR

İki polis memurunun da sanık sandalyesinde olduğu dosyada yargılanan isimler şöyle: Ahmet Umut Eren (27), Berkay Özcan (24), Doğan Araçoğlu (40), Erdal Kaygısız (37), Erdoğan Tepe (50), Eser Aktaş (41), Evrim Karaağaç (41), Ferdi Korkmaz (30), Hasan Cem Özçelebi (44) Hüseyin Bilici (44), İbrahim Cerit (28), Kadir Karakaş (35), Kadir Sağlam (37), Kerem Doğan (34), Koray Aksu (36), Mehmet Karakavuk (55), Mert Yılmaz (26), Muhsin Özçelebi (55), Murat Emir (44), Murat Kızıldemir (46), Mustafa Kartal (49), Muzaffer Akkuş (51), Olcay Kutalanoğulları (23) Sefer Uzun (39), Serkan Yüksek (34), Tolga Kırılmaz (45) Yunus Emre Yılmaz (30) ve Zafer Engin (32).

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com