Turistlerin Türkiye’den anı için topladığı taşlar tarihî eser çıktı

Belçikalı çift Kim ve Warre, tatil için gittikleri Antalya’dan akvaryumları için 3 adet taş topladı. Topladıkları taşların tarihî değeri olduğu ortaya çıktı.

KRONOS 27 Eylül 2023 DÜNYA

Belçikalı turistler Kim ve Warre, Antalya tatillerinde evlerindeki akvaryumları için topladıkları 3 adet taşın tarihî değeri olduğu iddiasıyla hapis ve para cezası tehdidi altında. Belçika hükümeti ve arkeologlar, vatandaşlarını Türkiye’de taş toplamamaları konusunda uyarıyor.

Anvers kentinden Antalya’ya tatil için giden Kim ve Warre adlı çift, geçtiğimiz hafta ülkelerine dönmek üzere havaalanına gittiklerinde, güvenlik kontrolü sırasında bavullarında 3 adet taş bulundu. Havaalanı polisi tarafından gözaltına alınan çift, yurtdışına çıkış yasağı ve her hafta karakola giderek imza vermek koşuluyla serbest bırakıldı.

Her gittikleri tatilde, anı olarak evdeki akvaryuma koymak amacıyla taş topladıklarını söyleyen Warre, günübirlik Manavgat gezisinde topladıkları taşları şu şekilde tanımladı: “Biri el büyüklüğünde ve kum rengindeydi. Üzerine birisi bir çiçek deseni oymuştu. Diğer ikisi üçgen şeklindeydi, kumsalda düzinelercesini bulabileceğiniz türden. Kesinlikle bir tapınağın sütunu değildi.”

Ancak, Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkilileri tarafından yapılan inceleme sonucunda, çiftin topladığı taşların tarihî değere sahip olduğu belirlendi. Uzmanların raporunda, taşlardan birinin “üzerinde iki stilize rozet bulunan mimari bir dekorasyon parçası” olduğu ve diğer ikisinin bir mermer yer döşemesinin parçaları olduğunu belirtti.

HAPİS YA DA PARA CEZASI ÖNGÖRÜLÜYOR

Arkeoloji uzmanlarının raporunun ardından Belçikalı çift, Antalya’da yeniden hakim karşısına çıkacak. Bu sürecin 2 ayı bulabileceği belirtiliyor. Anversli çift, 1 ile 5 yıl arasında değişen hapis cezası ve 18 bin liraya kadar para cezası istemiyle yargılanacak. Daha önce benzer bir durum nedeniyle Türkiye’de yargılanan Belçikalı turistler, ertelenmiş hapis ya da para cezasına çarptırılmıştı.

Yurtdışına çıkış yasağı nedeniyle Antalya’da bir daire kiralayan Belçikalı çiftin Anvers’teki komşuları, dayanışma göstermek amacıyla bir yardım kampanyası başlattı. Komşuları, 15 Ekim’e kadar devam edecek kampanya çerçevesinde toplanacak paranın, Kim ve Warre çiftinin Antalya’daki barınma ve avukat masrafını karşılamak için kullanılacağını söyledi.

BELÇİKA VATANDAŞLARINI UYARDI

Belçika Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’ye tatile giden vatandaşları için yayınladığı seyahat tavsiyesinde, kültürel ya da tarihî değeri olmasa bile antika, mineral veya taş gibi buluntu nesneleri almamaları uyarısı yaptı. Bakanlığın tavsiyesinde, arkeolojik bir alandan ne kadar küçük olursa olsun bir nesne almanın Türk Ceza Kanunu’na göre suç sayıldığı vurgulanarak, bunun tarihî eser kaçakçılığı ile eş tutulduğu belirtildi. Bakanlık, tarihî eser kaçakçılığının da 10 yıldan 20 yıla kadar hapis ve ağır para cezası ile cezalandırıldığını bildirdi.

“ARKEOLOJİK DEĞERLERİN KORUNMASI GEREKİYOR”

Brüksel Özgür Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi ve Burdur Sagalassos’taki kazılarının koordinatörü Prof. Dr. Ralf Vandam da, Türkiye’nin tarihî eserler konusunda hassas olduğuna dikkati çekti.

Vandam, “Türkiye’de arkeolojik değeri olan bir şey bulma ihtimaliniz çok yüksek. Orada bulduğunuz her şey prensipte Türk hükümetinin malıdır. Bizim ülkemizde de durum farklı değil. Bu katı mevzuat sadece Türkiye’de geçerli değil, Akdeniz ülkelerinin geri kalanı için de geçerli. Bu bölgedeki ülkeler çok zengin bir arkeolojik mirasa sahip. Bu nedenle miraslarını korumaya yönelik katı düzenlemeler var. Bu da gerçekten gerekli” dedi.

Arkeoloji profesörü Jeroen Poblome ise turistleri uyararak, “Bir başka ülkeye ait olan şeylerden uzak durun. Mutlaka bir şeyler almak istiyorsanız, başta müzeler olmak üzere her yerde pek çok mağaza var” diyerek tarihî eserlerin korunması gerektiğini dile getirerek turistleri uyarıyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com