Turizm devi iflas bayrağını çekti

Sattığı tatil destinasyonları arasında Türkiye'nin önde geldiği Avrupa'nın üçüncü en büyük tur operatörü FTI iflas başvurusunda bulundu.

KRONOS 03 Haziran 2024 DÜNYA

Almanya merkezli tur operatörü FTI, iflas başvurusunda bulundu. Türkiye, şirketin en çok tatil sattığı destinasyonlar arasında önemli bir konumdaydı.

Avrupa’nın üçüncü büyük tur operatörü olan ve Münih’te bulunan FTI, yerel mahkemeye iflas dilekçesini sundu. Şirket, mevcut müşterilerinin devam eden seyahatlerinin etkilenmemesi için çalıştıklarını ifade ederken, 4 Haziran’dan itibaren henüz başlamamış seyahatlerin iptal edileceğini duyurdu.

505 MİLYON EURO YARDIM ALMIŞTI
DW Türkçe’nin bildirdiğine göre, iflastan etkilenenler için para iadesi çalışmaları sürerken, bu durumun sigorta şirketleri ve fonlar üzerinde ciddi bir yük oluşturması bekleniyor. 11 bin çalışanı olan FTI, pandemi sürecinde Alman hükümetinden 595 milyon euro yardım almıştı.

ABD’li yatırım konsorsiyumu Certares, FTI’yı sembolik bir bedel olan 1 euro karşılığında satın almayı ve ardından şirkete 125 milyon euro nakit kaynak sağlamayı teklif etmişti. Ancak rekabet kurumunun incelemesi tamamlanmadan önce şirketin nakit rezervleri tükendi.


Türkiye’ye olan yoğun ilgi son haftalarda daha az rezervasyon alan FTI, hizmet sağlayıcılarının nakit ödeme talepleri nedeniyle likidite sıkıntısı yaşadı. Nisan ayında FTI, Türkiye’ye olan talebin yüksek olduğunu ve pandemi öncesi 2019’da görülen rezervasyon sayılarını aşarak yeni bir rekor kırılacağını açıklamıştı. FTI’nın iflasının Türkiye’deki turizm sektörü üzerindeki etkisi yakından izleniyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com