Uyuşturucu baronu Çetinkaya’nın oğlu bakanlıktan teşvik bile almış

Türk Escobar lakaplı Urfi Çetinkaya'nın oğlu Rüstem Çetinkaya'nın sahibi olduğu maden şirketi, Sanayi Bakanlığı'ndan yatırım teşviki almış.

KRONOS 28 Şubat 2024 GÜNDEM

“Türk Escobar” lakaplu Urfi Çetinkaya’nın liderliğini yaptığı suç örgütüne yönelik operasyonda gözaltına alınan oğlu Rüstem Çetinkaya’nın sahibi olduğu şirket bakanlıktan “yatırım teşviki” almış. Sanayi Bakanlığı’ndan teşvik alan şirkete, Afyon’a kuracağı Güneş Enerji Santralı (GES) santralı için KDV istisnası, yüzde 80 oranında vergi indirimi, sigorta primi işveren hissesi desteği sağlandı.

Birgün’ün haberine göre, geçtiğimiz 20 Şubat’ta uyuşturucu baronu Urfi Çetinkaya’nın liderliğini yaptığı örgüte yönelik İstanbul merkezli 9 kentte operasyon yapıldı.

Operasyonda gözaltına alınanlardan biri de Urfi Çetinkaya’nın maden patronu oğlu, ‘Temmer Mermer Madencilik’ isimli şirketin sahibi Rüstem Çetinkaya’ydı. Aynı zamanda İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Başkanı olan Rüstem Çetinkaya, “malvarlığı değerlerinin gayri meşru kaynağını gizlemek” ve “suç işlemek için kurulan örgüte üye olma”yla suçlanıyor.

UYUŞTURUCU GELİRİNİ, SUSURLUK’UN ÜNLÜ İSMİ AKLIYOR

Rüstem Çetinkaya, sorgusunda “25 sene içerisinde babamla resmi ya da gayri resmi bir işlemim olmadı” dese de iddiaya göre Urfi Çetinkaya’nın cezaevine girmesinin ardından suç örgütünün başına geçti. Çetinkaya’nın uyuşturucu ticaretinden elde ettikleri geliri Hakkı Yaman Namlı’nın yönlendirmesiyle akladığı öne sürülüyor. Namlı, “Susurluk Raporu’nda uyuşturucudan gelen parayı akladığı” belirtilen Kuzey Kıbrıs’taki First Merchant Bank’ın sahibiydi.

Habere göre Rüstem Çetinkaya’nın sahibi olduğu Temmer Mermer şirketi, 1 Haziran 2022’de Sanayi Bakanlığı’nın yatırım teşvikinden yararlandı. Şirket, Afyon’a kuracağı Güneş Enerji Santralı (GES) santralı için KDV istisnası, yüzde 80 oranında vergi indirimi, sigorta primi işveren hissesi desteğinden yararlandı. Bu arada Rüstem Çetinkaya’nın 25 Ekim 2022 tarihinde kurduğu ‘Temmer Eksport Madencilik Dış Ticaret Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ isimli bir başka şirketi daha bulunuyor.

200 BİN TON MERMER ÇIKARILIYOR

“Temmer Mermer” firması hakkında bilinenler ise şöyle:

Şirket, 1998’de Afyon’da kuruldu. Şu an İngiltere, Kuzey Amerika, Avrupa, Uzakdoğu ve Orta Asya’da bulunan 40 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Şirketin internet sitesinde yer verilen bilgilere göre, Temmer’e ait dört maden ocağı bulunuyor. Bunlardan birisi Bilecik’in Gökpınar ilçesinde bulunuyor. 1998’de açıldığı belirtilen ocakta, 200 bin ton mermer çıkarıldığı aktarılıyor. Üstelik burada bir de fabrikaları bulunuyor.

Temmer’in bir diğer maden ocağı Afyon’un Şuhut ilçesinde yer alıyor. 2010 yılının sonlarına doğru açılan ocakta, yılda 40 bin ton mermer çıkarıldığı bildiriliyor. Şirketin maden ocaklarından biri de Eskişehir Süpüren’de. 14 yıl önce açılan madenin üretim kapasitesi 60 bin ton ve buradan çıkarılan malzeme Uzakdoğu ülkelerine ihraç ediliyor. Temmer Mermer’in son maden ocağı, Muğla’da bulunuyor. 1999’da açılan madende yıllık üretim 50 bin ton. Üretimin yüzde 90’ından fazlası Uzakdoğu ülkelerine ihraç ediliyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com