Türk fotoğrafının duayeni Nusret Nurdan Eren, 92 yaşında hayatını kaybetti

Duayen fotoğrafçı Nusret Nurdan Eren, 92 yaşında hayatını kaybetti. Usta fotoğrafçı, doğal güzellikleri belgelemesi ve ödüllü çalışmalarıyla tanınan bir isimdi.

KRONOS 20 Ekim 2023 FOTOĞRAF

FOTOĞRAF: NAZAN TUNA

Türkiye’nin duayen fotoğraf sanatçılarından Nusret Nurdan Eren, 92 yaşında aramızdan ayrıldı. Usta fotoğrafçı, hem ödüllü eserleriyle hem de Türkiye’nin muhteşem doğal güzelliklerini tanıtmak amacıyla yaptığı çalışmalarıyla akıllarda kalan bir isim olarak anılacak.

MİMARLIK FAKÜLTESİNDEN PROFESYONEL FOTOĞRAFÇILIĞA YOLCULUK
1931 yılında İstanbul’un Kısıklı semtinde doğan Nusret Nurdan Eren, 1959 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. Ancak, fotoğrafa olan ilgisi çok genç yaşlarda başlamıştı. İlkokul ikinci sınıfta, bir kırtasiyeci vitrininde gördüğü bakalit fotoğraf makinesi, onun fotoğrafçılığa olan yolculuğunun ilk adımıydı. Ne yazık ki, makinesinin arka kapağını kırdığı için bu hevesi kısa sürdü, ancak Denizli Lisesi’nde yatılı okurken fotoğrafçı bir arkadaşına yardımcı olarak fotoğrafçılığın inceliklerini öğrenme fırsatı buldu.

 

FOTOĞRAFLAR: NUSRET NURDAN EREN

Nusret Nurdan Eren, üniversite eğitimini tamamladıktan sonra profesyonel olarak fotoğrafçılığa adım attı. Uzun bir süre mimarlık alanında çalıştı, ancak özellikle 1970’ler ve 1980’ler boyunca Türkiye’nin dört bir yanına fotoğraf gezileri düzenledi. Bu geziler sırasında, tarihi yapılar, ören yerleri ve milli parkların eşsiz güzelliklerini yakalamak için özel bir gözle bakarak, her karenin özel bir anı olabileceğine inandı.

DOĞA FOTOĞRAFÇILIĞINDA MİKRO YAKLAŞIM
Eren, kariyerinin bir döneminde Türkiye’nin doğal güzelliklerini belgelemeye odaklandı. Özellikle doğa fotoğrafçılığı konusunda büyük bir tutkuya sahipti. Sergilerinde, sıradan nesneleri makro çekimlerle yakınlaştırarak doğanın ayrıntılarını öne çıkardı.


2021 yılında Maslak’ta düzenlenen “Ustalara Saygı 1950-1960 İstanbul” sergisi, Nusret Nurdan Eren’i ve diğer önemli Türk fotoğrafçılarını bir araya getirdi ve Türk fotoğrafının tarihine ışık tuttu. Sergide, Nusret Nurdan Eren’in çalışmalarının yanı sıra Ara Güler, Ersin Alok, Gültekin Çizgen, İbrahim Zaman, İzzet Keribar, Ozan Sağdıç, Şemsi Güner ve Yıldız Moran gibi diğer ünlü fotoğrafçıların eserleri de yer aldı.

 

ÖDÜLLERLE TAÇLANDIRILAN KARİYER
Nusret Nurdan Eren, eserleriyle birçok yarışmada ve sergide ödüller kazandı. 1973 yılında Başbakanlık Kültür Müsteşarlığı’nın düzenlediği Türkiye konulu fotoğraf yarışmasında renkli fotoğraf dalında birincilik kazandı. Ayrıca, 1984’te Fotoğraf Sanatı Uluslararası Federasyonu (FİAP) bienalinde gümüş madalya kazandı ve 1986’da AFİAP (FİAP Sanatçısı) unvanı aldı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com