Türk Lirası 2021’de en fazla değer kaybeden para birimi oldu

Türk Lirası, 2021 yılında hemen hemen birçok para birimi karşısında değer kaybetti. TL, 2021 yılında dolar karşısında en fazla değer kaybeden para birimi olurken, TL karşısında en fazla değer kazanan para birimi de Çin yuanı oldu.

TARIK ENGİN 01 Ocak 2022 EKONOMİ

Türkiye’nin ekonomik görüntüsü 2021 yılında negatif yönde hızla ilerledi. Türk Lirası, 2021 yılında sadece ABD doları değil, dünyanın hemen hemen tüm para birimlerine karşı değer kaybetti. Peki, 2021 yılında dolar karşısında en fazla değer kaybeden para birimi hangisi? TL’nin en fazla değer kaybettiği poara birimi hangisi? TL, nasıl dünyanın en değersiz para birimi oldu?

Türk ekonomisindeki negatif yönlü hareket hızla sürüyor. Döviz kurları tarihi rekorlarını yaşadığı bir yılı geride bırakırken TL, dünyanın en değersiz para birimleri arasında yer aldı. Döviz krizinin hızla büyüdüğü Türkiye’de son koz olarak ‘Döviz endeksli TL mevduat’ sistemi oynandı. Dolar ve Euro’nun 20 TL kapısını araladığı Aralık ayında açıklanan bu sistemin ardından kurlar nefes alsa da yükseliş durdurulamadı. Kronos Haber, Merkez Bankası’nın verilerinden yararlanarak, TL’nin diğer ülke para birimlerine karşı değer kaybını analiz etti.

TL KARŞISINDA, 2021 YILINDA EN FAZLA ÇİN YUANI VE İRAN RİYALİ KARŞISINDA DEĞER KAZANDI

Lira, sadece dolar karşısında değil, İngiliz sterlininden Çin yuanına, Pakistan rupisinden İran riyaline kadar dünyanın hemen hemen tüm para birimleri karşısında sert değer kayıpları yaşadığı bir yılı geride bıraktı. TL karşısında 2021 yılında en fazla değer kazanan para birimi Çin yuanı oldu. 1 Ocak 2021 tarihinde 1,21 TL olarak değer gören Çin yuanı, TL karşısında 1 yılda yüzde 92.2 oranında değer kazanarak 2.32 TL karşılığında işlem görüyor. Bu alanda Çin yuanı’nın ardından İran riyali geliyor. Türkiye’de 1 Ocak 2021 tarihinde 100 İran Riyali 0.02 TL olarak değer görürken, bir yılda yüzde 87 değer kazanarak 0.04’e yükseldi.

Türkiye’de yaşanan döviz kurları krizinin aktörlerinden dolar ise son 1 senede yüzde 79 değer kazandı. Aralık 2021 tarihinde yüzde 100’den fazla değer kazanan dolar, Türk hükümetinini ‘Döviz endeksli TL mevduatı’ sistemini açıklamasının ardından 13.32 TL seviyelerine kadar çekildi. Son 1 yılda Euro, TL karşısında yüzde 67, İngiliz sterlini ise yüzde 77 oranında değer kazandı.


 

2021 YILINDA DOLAR KARŞISINDA EN FAZLA DEĞER KAYBEDEN PARA BİRİMİ TL OLDU

TL, son 1 senede dolar karşısında yüzde 44.35 oranında değer kaybetti. Bir başka deyişle dolar, TL karşısında yüzde 79 değer kazandı. TL’nin bu alanda en yakın rakibi ise Arjantin oldu. Muzbin ekonomik krizler ülkesi Arjantin’de para birimi Arjantin pesosu, 2021 yılında dolar karşısında yüzde 18.1 oranında değer kaybetti. Arjantin’in ardından 3. sırada ise yüzde 16.5’lik değer kaybı ile bir diğer Güney Amerika ülkesi Şili yer alıyor.

Avrupa ülkeleri arasında euro bölgesinde yer almayan Romanya, Macaristan, Polonya, Bulgaristan ve Çek Cumhuriyeti de listede yer alıyor. Rumen leyisi 2021 yılında dolar karşısında yüzde 9.1, Macar frontisi yüzde 8.9, Polonya zlotisi yüzde 8.7, Bulgar levası yüzde 7.4 ve Çek korunası yüzde 3.9 değer kaybı yaşadı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com