Türk müziğinin usta isimlerinden Alâeddin Yavaşca hayatını kaybetti

Türk müziğinin duayen isimlerinden Alaeddin Yavaşça, tedavi gördüğü hastanede 95 yaşında hayatını kaybetti. Yavaşça'nın 40 civarında beste, semai, şarkı, çocuk şarkıları, çeşitli saz eserleri bulunuyor.

KRONOS 23 Aralık 2021 KÜLTÜR

Türk müziğinin duayenleri arasında yer alan Devlet Sanatçısı Prof Alâeddin Yavaşca, tedavi gördüğü hastanede 95 yaşında hayatını kaybetti. Aynı zamanda hekim de olan Yavaşca, eserlerinin 82’sini görev yaptığı hastanelerde bestelemişti.

AlAEDDİN YAVAŞÇA KİMDİR?

1951 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp fakültesini bitirdi ve Haseki Hastanesi 1. Kadın Doğum Mütehassısı olarak mesleki görevine başladı. 1985 yılından başlayarak, hekimlik görevini bıraktığı 1990 yılına kadar Haseki Hastanesi Başhekimliğini yaptı.

Prof. Dr. Alâeddin Yavaşca’nın musiki hayatı, daha 8 yaşındayken Batı musikisi keman dersleri ile başlamıştır. İstanbul’a gittikten sonra, Sadettin Kaynak, Münir Nurettin Selçuk, Dr.Suphi Ezgi, Hüseyin Sadeddin Arel, Zeki Arif Ataergin, Nuri Halil Poyraz, Refik Fersan, Mesut Cemil, Ekrem Karadeniz, Süleyman Ergüner, Dr. Selahaddin Tanur gibi üstadlardan istifadeler sağlamış, İstanbul Belediye Konservatuvarı İleri Türk Müziği Konservatuvarı, İstanbul Üniversitesi Korosu gibi kuruluşlarda icra kabiliyetini ve musiki bilgisini geliştirdikten sonra 1950 yılında açılan imtihanı kazanarak İstanbul Radyosunda solist icracı olmuş, zamanla Türkiye Radyolarında ve TRT bünyesinde Danışma, Denetleme ve Repertuvar kurullarında önemli görevler almış, 1967’den bu yana solistliği yanında koro yöneticiliği de yapmıştır.

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Çankaya Köşkü’nde gerçekleştirilen törenle, Turgut Cansever, Yaşar Kemal ve Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca’ya verildi.

Türk Musikisinde, Devlete bağlı ilk Konservatuvarının kurucuları arasında yer almış, 1976’dan itibaren Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’nın Yönetim Kurulunda ve öğretim kadrosunda çalışmıştır. Konservatuvar, YÖK (Yükseköğretim Kurulu) yasasıyla İstanbul Teknik Üniversitesine bağlandıktan sonra 1990’da İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Profesörlüğüne atanmış ve Ses Eğitimi Bölüm Başkanlığı’na getirilmiştir.

İcracılığı yanında 140 civarında beste, semai, şarkı, çocuk şarkıları, çeşitli saz eserleri (peşrev, saz semai, medhal, etüd), dini sahada da mevlevi ayini ve ilahi formunda besteleri vardır.

Dr. Alâeddin Yavaşca’nın bir uzun çaları (LP), 25 adet 78’lik plağı, 15 adet 45’lik plağı mevcuttur.ştür.

 

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com