Turkcell’in genel müdürü de Saray’dan: Eski Kültür Bakanı Koç’un oğlu atandı

Turkcell’de genel müdürlük görevine Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi eski Başkanı Ali Taha Koç getirildi. Ali Taha Koç, Turkcell'de 2013 yılından 2020'ye kadar yönetim kurulu üyeliği yapan eski Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'un oğlu.

KRONOS 13 Ekim 2023 GÜNDEM

Geçtiğimiz ay Turkcell Genel Müdürü olarak atanan Bülent Aksu’nun görev süresi yalnızca 10 gün sürmüştü. Sürpriz bir şekilde görevden alınan Aksu’nun yerine AKP’li eski Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’un oğlu olan Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç atandı.

BABASI, 7 YIL TURKCELL YÖNETİMİNDEYDİ 
Turkcell Yönetim Kurulu, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç’un Genel Müdür olarak atanmasına karar verdi.

Ali Taha Koç, AKP’li eski Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’un oğlu. Atilla Koç’un kızı Zehra Zümrüt Selçuk da Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak kabinede yer almıştı.

Atilla Koç, 2013 yılından 2020’ye kadar Turkcell’de yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmıştı.

Öte yandan Turkcell, dört yıldır Turkcell Genel Müdürü olarak görev yapan Murat Erkan’ın, 11 Eylül 2023 tarihinden geçerli olmak üzere görevinden ayrıldığını duyurmuştu. Erkan’ın yerine 14 Eylül’de genel müdürlük görevine Bülent Aksu atanmış; ancak yine aynı ay içinde Aksu’nun görevinin sona verilmişti. Aksu, yaklaşık 10 gün görevde kalabilmişti.

ALİ TAHA KOÇ KİMDİR?

Dr. Ali Taha Koç, Bilkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra Dallas Texas Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nde yüksek lisans ve doktora öğrenimini tamamladı. ABD’de Intel şirketinde AR-GE mühendisi olarak çalışmaya başlayan Dr. Ali Taha Koç, bu sürede 61 patent geliştirdi, 23 bilimsel makalesi yayımlandı.

2014 yılında Türkiye’ye dönen Dr. Ali Taha Koç Başbakanlık Başmüşaviri olarak göreve başladı. Aynı yıl Cumhurbaşkanlığı Bilgi Teknolojileri Başkanlığı’na atandı. Eş zamanlı olarak tüm bakanlıklardan ve güvenlik birimlerinden bilgi akışını sağlayan Cumhurbaşkanlığı Devlet Bilgi Koordinasyon Merkezi’nin kurulum sürecini yönetti.


2018’de Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanlığı’na atanan Dr. Ali Taha Koç, aynı zamanda TÜRKSAT Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş. yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptı. Mezun olduğu Bilkent Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde yüksek lisans ve doktora dersleri veriyor.

Lisanslı bir pilot olan ve çok iyi derecede İngilizce bilen Dr. Ali Taha Koç, evli ve bir çocuk babası.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com