Türkiye, Almanya’ya ilticada iç savaştaki Suriye ve Afganları geçti

Almanya'da iltica eden Türk sayısı, Suriyeli ve Afganları geçti. Türkiye, Almanya'ya ilticada birinciliğe yükseldi. Alman Die Welt Gazetesi, "Türkler, birdenbire birinciliğe yükseldi" manşetini atarken, Türkler'in kaçak girdiği eyaletlerin yönetimleri bir rapor hazırladı.

KRONOS 01 Kasım 2023 DÜNYA

Almanya’ya iltica eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı sayısında yüzde 290’lık artış oldu. Sadece Ağustos ayında 5 bin 544 Türkiyeli Almanya’ya iltica etti. Alman Göç ve İltica Dairesi’nin (BAMF) resmi rakamlarına göre; Almanya’ya gidenlerin yaş ortalaması ise 20-35 arası.

Sözcü’den Ali Gülen’in haberine göre, Türkler Almanya’ya kaçak girişte, Suriye ve Afganları geride bıraktı. Sadece Ekim ayında 9 bin Türk vatandaşı, Doğu Avrupa sınırlarından Almanya’ya kaçak girip “iltica talebi”nde bulundu. Böylece Türkler, savaştan kaçan Suriyeli ve Afganları geçti, ilticada birinciliğe çıktı. Hiç yakalanmadan ülkeye giren ve kaydolmayanların sayısının ise belli olmadığı belirtildi.

“BU YIL 100 BİN TÜRK GELİR”
Alman Die Welt gazetesi, “Türkler, birdenbire birinciliğe yükseldi” manşetini atarken, Türkler’in kaçak girdiği eyaletlerin yönetimleri bir rapor hazırladı.

Rapora göre Türklerin kaçışının iki temel nedeni bulunuyor. Birincisi Mart ayında yapılan seçimler, ikincisi ise ülkedeki yüksek enflasyon ve geçim sıkıntısı.

Geçen yıl 40 bini aşkın Türk’ün iltica talebinde bulunduğu belirtilirken, bu sayının bu yıl 90 bini de aşacağı, 100 bine dayanacağı hesaplandı. Şu anda yaklaşık 50 bin Türk’ün de Almanya’ya girmek için Doğu Avrupa yollarında olduğu tahmin ediliyor.

ORMANLAR VE TREN RAYLARI
Almanya, Polonya, Çekya, Avusturya ve İsviçre sınırlarında kontrolleri başlatınca, insan tacirlerinin kaçakları sınırlara yakın bölgelere bıraktığı belirtiliyor. Kaçaklar ise sınır bölgelerindeki ormanlardan, yan yollardan veya tren raylarının yanından yürüyerek Almanya’ya girmeye çalışıyor.

Henüz resmen açıklanmayan Alman Göç ve İltica Müsteşarlığı ilk verilerine göre de, bu yıl Doğu Avrupa üzerinden kaçak gelenlerin sayısı 300 bine dayandı. En çok artış Türkler’de yaşandı.

İLTİCA KABUL ORANI YÜZDE 14
Türklerin iltica başvurularının kabul oranı yüzde 14 oldu. Avrupa Birliği, Türkiye’yi “savaş ve kriz olmayan ülke” statüsüne aldığı için, Türk vatandaşlarının iltica başvuruları kabul edilmiyor. Ancak ilticası kabul edilmeyen Türkler bir şekilde yolunu bulup Almanya’da kalıyor. Şu ana kadar, ağır suç işleyenler dışında kitlesel olarak geri göndermeler yaşanmadı.

REKOR KIRMIŞTI
Hatırlanacağı üzre Ağustos ayında, Türkiye kaçak rekoru kırmıştı.

Türkiye’den iltica edenlerin sayısı, ilk kez Temmuz ayında Almanya’ya kaçak yollarla gelen Afganları geçmişti.


Ağustos rakamlarına göre ülkeye 9 bin 186 Suriyeli, 5 bin 544 Türkiyeli ve 4 bin 217 Afgan geldi.

Türkiye vatandaşları ikinci sırayı, Afganlar üçüncü sırayı alırken listede Irak, Gürcistan, İran, Rusya Federasyonu, Somali, Gine ve Kolombiya yer aldı.

Bu yılın ocak ile ağustos ayları arasında gelen kaçak Türkiye vatandaşlarının toplamı 29 bin 661’e yükseldi. Geçen yılın aynı döneminde bu rakam 10 bin 260’tı. Almanya’ya kaçak girenlerin sayısındaki artış yüzde 290’u buldu.

Almanya’ya yılın ilk sekiz ayında iltica isteyen toplam göçmen sayısı da 204 bini aştı. Bu başvuruların 175 binine cevap verildi. Olumsuz cevap alanların sınır dışı işlemleri veya davaları sürüyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com