Türkiye Bankalar Birliği başkanından rekor dolar tahmini

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar, doların 39-40 lira olacağı tahmininde bulundu.

KRONOS 24 Ocak 2024 EKONOMİ

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar, dolar tahmininde bulundu. Kredi büyümesinin bu yıl yüzde 40 civarında olacağını düşündüğünü belirten Alpaslan Çakar, kurun da bu yıl enflasyondan fazla artmayacağı kanaatinde olduğunu, doların 39-40 lira olacağını düşündüğünü söyledi.

Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz artırım sürecini ocak ayı itibarıyla tamamlayacağı kanaatinde olduğunu ifade eden Çakar, “Son çeyrek içerisinde ülkemizde de faiz indirim sürecine doğru gidileceğini düşünüyorum” dedi.

ENFLASYON TAHMİNİ

Enflasyonun bu yıl yüzde 40-45 bandında şekilleneceğini söyleyen Çakar, “Enflasyon, mayıs ayında en üst düzeye gelip düşüşe geçecek. Mevcut uygulanan politikalarda bence asla acele etmemek lazım. Bence enflasyonun yüzde 40-45’lere inmesi zaten olağan, bu olacak. Önemli olan enflasyonun yapışkan olmadan, kalıcı hale gelmeden düşürülmesidir. Orada bizim daha dikkatli olmamız, mevcut politikaları daha olgunlaştırarak devam etmemiz öneml” ifadelerini kullandı.

Kredi büyümesinin bu yıl yüzde 40 civarında olacağını düşündüğünü belirten Çakar, kurun da bu yıl enflasyondan fazla artmayacağı kanaatinde olduğunu, doların 39-40 lira olacağını düşündüğünü aktardı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com