Türkiye ile Güney Kore arasında 2 milyar dolarlık swap anlaşması

Güney Kore Merkez Bankası ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) arasında 2,3 trilyon wonluk (2 milyar dolar) kur swapı anlaşması yapıldı.

KRONOS 12 Ağustos 2021 EKONOMİ

Güney Kore Merkez Bankası ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) arasında 2,3 trilyon wonluk (17,5 milyar TL) kur swapı anlaşması yapıldı.

Güney Kore Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre anlaşma 12 Ağustos 2021 tarihi itibarıyla geçerli olacak. 3 yıllık anlaşma, tarafların uzlaşması halinde uzatılabilecek.

Açıklamada anlaşmanın iki ülke arasındaki ticareti swap ile finanse edilen ticaret anlaşmaları kolaylığı üzerinden desteklemesinin hedeflendiği kaydedildi. İki bankanın ilişkilerin geliştirilmesini umdukları vurgulandı.

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ  TİCARET TÜRKİYE ALEYHİNE

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye 2020 yılında Güney Kore’den 5,7 milyar dolarlık ithalat gerçekleştirdi. Buna mukabil ülkeye yapılan ihracat 1,1 milyar dolar olarak kaydedildi. Böylelikle 2020 yılında Güney Kore ile ihracatta 4,6 milyar dolarlık açık gerçekleşti.

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun haziran ayında Güney Kore ile olan swap görüşmelerinin ilerlediğini belirtmişti.

Güney Kore’nin yanında swap görüşmeleri kapsamında Azerbaycan, İngiltere ve Malezya ile de görüşmeler yapıldığı ifade edilmişti.

ÇİN VE KATAR İLE ANLAŞMA YAPILDI

TCMB’nin Katar ve Çin ile swap anlaşmaları bulunuyordu. Son olarak Çin ile 30 Mayıs 2019’da yapılan swap anlaşması 15 Haziran 2021 tarihinde 35,1 milyar TL ve 23 milyar Çin Yuanı artırılarak toplam 46 milyar TL ve 35 milyar Çin Yuanı’na ulaşmıştı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com