Türkiye, İsrail’in hastane katliamı için ayağa kalktı: Onlarca ilde protestolar

İsrail'in Gazze'de bir hastaneyi bombalaması Türkiye genelinde onlarca ilde protesto edildi. Polisin biber gazı kullandığı İsrail'in İstanbul Başkonsolosluğu önündeki eylemde bir kişi kalp krizi geçirerek öldü, bir kişi de yaralandı.

KRONOS 18 Ekim 2023 GÜNDEM

Fotoğraflar: (İlker Eray - Depo Photos)

İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki el-Ehli Baptist Hastanesi’ne düzenlediği hava saldırısında en az 500 kişiyi katletmesi Türkiye’nin çok sayıda kentinde protesto edildi. İstabul’daki gösteriye polis biber gazıyla müdahale ederken, kalp krizi geçiren bir kişi yaşamını yitirdi, bir kişi de plastik mermi nedeniyle yaralandı.

Ankara’da İsrail Büyükelçiliği önünde Genç Birlik, Milli Türk Talebe Birliği (MTTB), Anadolu Gençlik Derneği (AGD), Genç Memur-Sen, İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, öncülüğündeki bazı sivil toplum kuruluşları ile Yeniden Refah Partisi, Saadet Partisi ve Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) temsilcileri eylem düzenledi.

Saadet Partisi ve Gelecek Partisi milletvekilleri adına açıklama yapan Selçuk Özdağ, “Bugün bir trajedi yaşanıyor Filistin’de, işgal edilmiş topraklarda. Yıllarca soykırımı uğruyoruz diyordunuz, o günden itibaren bütün dünya sizin acınızı paylaştı. Hamas birkaç gün önce mecburiyetten işgal edilmiş topraklara meydan okudu, burası vatanımız dediler. Ama siz Gazze’deki insanlığı öldürmek, soykırım yapmak istiyorsunuz. Hitler’e rahmet okutturacak işler yapıyorsunuz” dedi.

İSTANBUL’DA POLİS MÜDAHALESİ

İsrail’in İstanbul Başkonsolosluğu önünde de gösteri düzenlendi. Hastanenin bombalanmasına tepki gösteren eylemciler, “Katil İsrail Filistin’den defol” sloganları attı.

Bazı kişiler ellerindeki yumurtaları konsolosluk binasına atarken, alanda İsrail bayrağı yakıldı. Kalabalıktan bazıları konsolosluğu çevreleyen güvenlik bariyerlerini aşmak istedi. Polisle grup arasında arbede yaşanırken, polis kalabalığı dağıtmak için biber gazı kullandı.

BİR KİŞİ ÖLDÜ, BİR KİŞİ PLASTİK MERMİYLE YARALANDI

Polisin gaz bombası ve TOMA’yla müdahale ettiği İstanbul’daki eylemde bir kişi plastik mermiyle yüzünden yaralanırken Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Ömer Faruk Yazıcı, il başkan yardımcısı Nuri Tüfekçi’nin babasının basın açıklaması sırasında kalp krizi geçirerek hayatını kaybettiğini açıkladı.

Yazıcı X (Twitter) hesabından şu paylaşımı yaptı: “İl Başkan Yardımcımız Nuri Tüfekçi’nin muhterem babası, Gazze için düzenlediğimiz basın açıklaması sırasında kalp krizi geçirerek vefat etmiştir. Merhum’a Allah’tan rahmet; ailesine ve camiamıza başsağlığı diliyorum.”

ADANA’DA İKİ POLİS YARALANDI 

Adana’da ise İsrail’in Gazze saldırılarını protesto için ABD Konsolosluğu önünde toplanan kalabalık, basın açıklaması sonrası konsolosluğa taş ve molotof kokteyli fırlattı.

Polis ekipleri, anonslarla gruba dağılma çağrısı yaptı. Protesto eden grup ile güvenlik güçleri arasında arbede yaşandı.

Olay sırasında başına taş isabet eden iki polis memuru yaralandı. Atılan taşlar nedeniyle yoldan geçen sivil araçların da zarar görmesi üzerine polis ekipleri gruba müdahalede bulundu.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Başkanı Fahrettin Altun, sosyal medya hesabından yaptığı çağrıda, “Vatandaşlarımızın İsrail’e yönelik tepkilerini gösterirken demokratik hak ve özgürlükler çerçevesinde hareket etmeleri ve güvenlik güçlerimizin kamu düzenini korumaya yönelik gayretlerinde kendilerine yardımcı olmaları son derece önemlidir” dedi.

Bingöl, Sinop, Edirne, Tekirdağ, Kırklareli, Kayseri, Antep, Van, Siirt, Mardin, Batman, Bitlis, Maraş, Urfa, Diyarbakır, Malatya, Kilis, Adıyaman, Bursa, Eskişehir, Balıkesir, Kütahya, Çanakkale ve Bilecik’teki protestolarda İsrail’in hastane katliamını kınayan protestolar düzenlendi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com