‘Ankara, Libya’ya havadan ve denizden zırhlı araç ve silah gönderiyor’

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti, Türkiye ve Libya arasında düzenli askeri araç ve mühimmat taşıyacak bir hava hattı kurulduğunu duyurdu.

KRONOS 15 Haziran 2020 DÜNYA

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti, Türkiye’nin Libya ile “hava köprüsü” kurduğunu belirten bir bildiri yayınladı. Açıklamaya göre, Türk Hava Kuvvetleri ve Trablus arasındaki bu köprü sayesinde askeri kargo uçakları sürekli olarak uçuş gerçekleştirilecek. Öte yandan General Hafter güçleri de, Türkiye Misrat’ta bir deniz üssü kurduğunu açıkladı.

VPK’nın haberine göre, Halife Hafter’ın kontrolu altındaki Libya Ulusal Ordusu, Türkiye’nin bu hava hattı sayesinde Libya’yı çeşitli silahlarla “donattığını”,  Libya’ya düzenli olarak zırhlı araç, dron, tanksavar füze sistemleri ve ateşli silah gönderdiğini iddia etti.

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti kontrolüne geçen Vatiyye üssüne SİHA ve hava savunma sistemleri konuşlandırıldığını aktaran Libya kaynakları aynı zamanda Türk birliklerinin Misrat’ta bir deniz üssü kurduğunu öne sürdü.

BÖLGEDEKİ TÜRK GÜÇLERİ LİBYALILARDAN 3 KAT FAZLA

Hafter güçlerinin temsilcileri, gelen askeri araçlar ve mühimmatın sadece Türk yapımı olmadığını, ithal üretim de bulunduğunun altını çizerken, Ulusal Mutabakat hükümetinin tamamem Türk askeri eğitmenleri komutasında olduğunu duyurdu. Libya Ulusal Ordusu’na göre, bölgedeki Türkiye yanlısı militanların sayısı Libyalılardan birkaç kat daha fazla.

8 TOPLU MEZAR İDDİASI

Fayez Serrac’ın kuvvetleri ise, General Hafter güçlerinin  öldürdüğü savaşçıların toplu mezarlarını bulduklarını iddia ediyor. Serrac’ıntemsilcilerine göre, şimdiye kadar 8 toplu mezar ortaya çıktı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com