Türkiye Raporu açıklandı: Yüzde 85’in geliri giderini karşılamıyor

Türkiye Raporu’nun mayıs ayı sonuçlarına göre, geçinemeyenlerin oranı yüzde 85 oldu. 'Gelirinin giderini karşıladığını' söyleyenlerin oranı ise yüzde 15’te kaldı.

KRONOS 07 Haziran 2022 GÜNDEM

İstanbul/Eminönü

İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından hazırlanan Türkiye Raporu’nun mayıs ayı saha araştırmasının sonuçları açıklandı. Türkiye genelinde 1500 kişiyle Bilgisayar Destekli Telefon Görüşmesi (CATI) yöntemiyle hazırlanan raporda yurttaşlara, “Geçtiğimiz ay geliriniz giderlerinizi karşıladı mı?” sorusu soruldu. Yurttaşların, yüzde 61’i “Karşılamadı” derken yüzde 24’ü ise “Ucu ucuna karşıladı” yanıtını verdi.

İŞSİZLER, ÖĞRENCİLER, ÜCRETLİLER…

Cumhuriyet’ten Gökhan Kam’ın haberine göre; “Geçinemeyenlerin” oranı yüzde 85 olurken, “Gelirinin giderini karşıladığını” söyleyenlerin oranı ise yüzde 15’te kaldı. Geçinmekte en çok zorlanan grup ise işsizler, öğrenciler ve ücretli çalışanlar oldu.


 

KATILIMCILARIN YÜZDE 78’İ ‘EKONOMİ KÖTÜ’ DEDİ

Aynı ankette katılımcıların yüzde 78’inin ekonominin kötü veya çok kötü olduğunu söylediği aktarıldı. Raporun sonuçlarını değerlendiren Türkiye Raporu Direktörü Can Selçuki şunları söyledi:

“Açıklanan büyüme oranıyla, toplumun yaşadığı ekonomi arasındaki fark giderek açılıyor. Mayıs ayı anketimizde katılımcılarımızın sadece yüzde 15’i aylık bazda geçinebildiklerini ifade etti. Öte yandan yine aynı ankette katılımcıların yüzde 78’i bugün itibarıyla ekonominin kötü veya çok kötü olduğunu ifade etti. Bu sonuçlar gösteriyor ki yüksek enflasyon gelir dağılımını derinden etkiliyor.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com