‘Soylu, alttan alta Erdoğan’ı Biden’a karşı zor duruma düşürmeye çalışıyor’

Türkiye uzmanı Hoffman, İçişleri Bakanı Soylu'nun ABD’nin sert tepkisine yol açan darbe girişimi suçlaması için "Alttan alta Erdoğan'ı zor duruma düşürmeye çalışıyor olabilir" dedi.

KRONOS 05 Şubat 2021 GÜNDEM

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ABD’yi 15 Temmuz darbe girişiminden sorumlu tutan açıklamaları nedeniyle Ankara-Washington hattında gerilim tırmandı.

Soylu’nun “darbenin arkasında ABD vardır” suçlamasına, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, “Üst düzey Türk yetkililerin iddiaları tümüyle asılsızdır” cevabını verdi. Price, bu iddiaları “dayanaksız ve sorumsuzca” olarak nitelendirdi.

DW Türkçe’ye açıklamada bulunan Amerikan İlerleme Merkezi adlı düşünce kuruluşunun Türkiye uzmanı Max Hoffman, Ankara’nın son dönemde ilişkilerde yeni bir başlangıç yapma yönündeki taleplerini Biden yönetimine kabul ettirme umuduyla uzlaşmacı bir tavır takındığına, bunda ABD’nin AB ile Doğu Akdeniz’de kararlı bir karşılık vermesini önleme hedefinin de etkili olduğunu öne sürdü.


 

Hoffman, Soylu’nun açıklamalarının Washington’un takındığı soğuk tutumu nedeniyle Ankara’nın yaklaşımını değiştirmekte olduğunun bir göstergesi olabileceği gibi Soylu’nun kendisiyle ilgili de olabileceğine işaret etti.

Hoffman, Soylu’nun ‘darbenin ardında ABD var’ yönündeki açıklamasıyla ilgili şunları söyledi: “Soylu, geçmişte, 2016’da, ABD’yi açıkça 15 Temmuz darbe girişimine müdahil olmakla suçlayan ilk üst düzey Türk yetkiliydi. Hiçbir delil, kanıt olmamasına rağmen AKP seçmenlerinin çoğu da buna gerçekten inanıyor. İkinci bir konu da şu: Soylu alttan alta Erdoğan’ı zor duruma düşürmeye çalışıyor olabilir. Türk ekonomisi vahim bir durumda ve Türkiye’nin Batı ile gerilimlerinde bir molaya ihtiyacı var. Ancak görünen o ki Soylu, muhafazakar kesimde veliaht gibi.”

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com