Türkiye yargı darbesini konuşurken, Koç-Ford ortaklığı dev yatırımdan vazgeçti

Türkiye, Yargıtay'ın Anayasa Mahkemesi'ni tanımamasıyla başlayan yargı krizini konuşurken 32 milyar TL'lik dev bir yatırımın iptal edildiği haberi geldi. Koç Holding, Ford ve LG'nin Ankara'daki batarya fabrikası yatırımının iptal olduğu duyuruldu.

KRONOS 11 Kasım 2023 EKONOMİ

Ford ve Koç ortaklığıyla Ankara’da yapılacak 32 milyar TL’lik batarya hücre fabrikası yatırımı iptal edildi.

Koç Holding’in Amerikan Ford ve Koreli LG ile birlikte Ankara’da ortak kuracağı batarya fabrikası iptal oldu, yatırımdan vazgeçildi.

Gerekçe olarak, mevcut elektrikli araç penetrasyonundaki gelişme dikkate alınarak batarya yatırımı için zamanlamanın uygun olmaması gösterildi.

Konuya ilişkin Koç Holding’in Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yer alan açıklamasında, şu ifadeler yer aldı:

“Koç Topluluğu’nun katılımı ile Ford Motor Company ve LG Energy Solution tarafından Ankara’da gerçekleştirilmesi planlanan batarya hücre üretimi yatırımıyla ilgili olarak yapılan değerlendirmelerde, mevcut elektrikli araç penetrasyonundaki gelişme dikkate alınarak batarya yatırımı için zamanlamanın uygun olmadığı sonucuna ulaşılmış ve 21 Şubat 2023 tarihli açıklamamıza konu Niyet Mektubu (MoU) feshedilmiştir.

Ford ve Koç Holding olarak Ford Otosan’ın Kocaeli fabrikalarında elektrikli araç üretimine yönelik çalışmalarına desteğimiz devam edecek olup, elektrikli araç piyasa dinamiklerindeki gelişmelere göre gelecekte batarya hücre yatırımı değerlendirilebilecektir.”

2026’DA HİZMETE GİRMESİ PLANLANIYORDU

Koç Holding, Ford ve LG şubat ayında Ankara’da 25 GW kapsiteli batarya hücresi üretmek üzere anlaşma sağlamışlardı. 2026’da hizmete girmesi planlanan tesisin kapasitesinin 45 GW’a kadar çıkarılması planlanıyordu. Daha önce de bir başka Güney Koreli batarya şirketi SK On, Ford ve Koç Holding ile anlaşma imzalamış ancak anlaşmadan çekilmişti.

Yatırım iptalinin ardından sosyal medyada yargıda yaşanan büyük krize dikkat çekilerek, hukuk güvenliğinin olmadığı ülkede yatırımın olamayacağı savunuldu.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com