Türkiye Yüzyılı’nda okul yolu, çile yolu: Öğrenciler, her gün 1,5 saat yürüyor

Gaziantep'in Narlıtepe Mahallesi'nde binlerce çocuk maddi imkansızlıklar nedeniyle servise binemediği için okula 1,5 saat yürüyerek ulaşabiliyor.

KRONOS 27 Eylül 2023 GÜNDEM

Gaziantep’in Narlıtepe Mahallesi’nde binlerce çocuğun maddi imkansızlıklar nedeniyle servise binemediği ve her gün okula gidebilmek için 1,5 saat yol yürüdüğü ortaya çıktı.

Narlıtepe Mahallesi’nde, 3’ü ilkokul 5’i de orta dereceli okul olmak üzere toplam 8 okul bulunuyor.Sözcü’den Ahmet Kaya’nın haberine göre, bu mahallede yaşayan öğrenciler bin bir güçlükle eğitimlerini sürdürmeye çalışıyor. Özellikle ilkokul çağındaki çocukları ebeveynleri okula getirip götürüyor. Çocuklarıyla rampa yolu haftanın 5 günü kan ter içinde yürüyen anne ve babalar, servis ücretlerinden yakınıyor.

Bir aile, “Bazı ailelerin 2-3 çocuğu var. Okul servis ücreti 650 TL ile bin TL arasında değişiyor. Yani masraf 2-3 katına çıkıyor. Ekmek alacak parayı bile güçlükle bulan insanların olduğu gözden kaçırılmamalı. Yani bu ekonomik şartlarda çocukların servisle okula gitmesi imkansız. Hasta çocuğunu komşusuna ya da kayınvalidesine bırakıp çocuklarıyla okula gelenler de var” sözleriyle durumu anlattı.

Çocukları için endişelenen aileler, “Buraya bağlanan yolda kazalar oluyor. Her türlü tehlike var. Yolun yapılmasını ve ulaşım imkanı sağlanmasını istiyoruz” diyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com