LG gelmedi, Elon Musk da Hindistan’ı seçti

Elektrikli otomobil devi Tesla; ABD, Çin ve Almanya derken yeni tesis için farklı bir ülke aramaya devam ediyor. Türkiye'nin listeden çıkarıldığı iddia edildi.

KRONOS 21 Kasım 2023 EKONOMİ

Elektrikli otomotiv devi Tesla’nın Türkiye’de tesis için arsa baktığına dair haberler asılsız çıktı.

Tesla Genel Müdürü Elon Musk’ın Hindistan ile yeni yatırım için el sıkışmak üzere olduğu iddia edildi. 2024 yılının ocak ayında Vibrant Gujarat Küresel Zirvesi’nde yatırım kararının ilan edilmesi bekleniyor.

BATARYA İMALATI DA HİNDİSTAN’A KAYABİLİR

Konuya yakın bir kaynak Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin memleketi olan Gujarat, Maharashtra ve Tamil Nadu eyaletlerinin elektrikli taşıtlar ve ihracat için ekosistemlere sahip olmaları sebebiyle bir adım önde olduğunu kaydetti.

Tesla ülkedeki fabrika yatırımı için asgari 2 milyar dolar harcamayı göze alırken, Hindistan’dan otomobil parçası alımlarını 15 milyar dolara kadar çıkarabilecek.

Bloomberg’e konuşan başka bir kaynak Tesla’nın maliyetleri aşağı çekmek için bazı bataryaları Hindistan’da imal edebileceğini söyledi.


 

Tesla’nın patronu Elon Musk Haziran ayında yaptığı açıklamada Tesla’nın Hindistan’da “önemli bir yatırım” yapmayı planladığını ve 2024 yılında ziyaret etmeyi düşündüğünü söylemişti.

Modi hükûmeti, elektrikli taşıtların yerli üretimini arttırmak ve daha temiz ulaşımın daha hızlı benimsenmesini teşvik etmek için bir süredir politikalar geliştiriyordu.

Koç Holding‘in iştiraki Ford Otosan, Güney Kore’nin teknoloji devi LG ile 2 milyar dolarlık batarya fabrikası inşâ etmek için masaya oturmuştu. LG, 8 Kasım 2023 tarihinde Türkiye’ye gelmekten vazgeçmişti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com