Asgari ücretin satın alma gücü 14 AB ülkesinin gerisinde kaldı

Türkiye, euro bazında asgari ücretin en düşük olduğu ülkelerden biri olmasına rağmen, asgari ücretin satın alma gücünde ise Avrupa'da 25 ülke arasında 7'nci sırada yer alıyor. Satın alma gücü paritesinde ağırlıklı olarak gıda maddeleri ve içecekler hesaplanıyor.

TARIK ENGİN 30 Ağustos 2021 EKONOMİ

2021 yılı için net asgari ücret 2 bin 825 TL’ye çıkarılırken, Türkiye asgari ücrette Avrupa ülkeleri arasında son sıralarda yer alıyor. Asgari ücretin satın alma gücünde Türkiye ne durumda? Asgari ücretin alım gücünün en yüksek olduğu ülkeler hangisi?

Avrupa Birliği İstatistik Ofisi (Eurostat), 2021 yılının ilk yarısına ait asgari ücretin satın alma gücü raporunu yayımladı. Buna göre Türkiye, 2021 yılının ilk yarısında asgari ücretin satın alma gücü standardı sıralamasında 25 ülke içinde 7’nci sırada yer aldı. Türkiye, 2020 yılının ikinci yarısında açıklanan raporda 26 ülke içinde 11’inci sırada yer almıştı. Böylece Türkiye, 2021 yılının ilk yarısında 4 sıra birden yükseldi.

12 AVRUPA BİRLİĞİ (AB) ÜLKESİ TÜRKİYE’NİN GERİSİNDE YER ALDI

Türkiye’de asgari ücretin satın alma gücü puanı 1.191’e yükseldi. Türkiye’nin 2020 yılının ikinci yarısındaki puanı ise 982 idi. Raporda dikkati çeken bir başka detay ise Türkiye’nin bu alanda 12 AB ülkesini geride bırakması oldu.

Asgari ücretin euro bazında en düşük olduğu ülkeler arasında yer alan Türkiye, satın alma gücünde ise tam tersi bir görüntü çiziyor.

Türkiye’nin geride bıraktığı AB ülkeleri ise şu şekilde: Slovenya, İspanya, Polonya, Litvanya, Malta, Portekiz, Yunanistan, Romanya, Çekya, Macaristan, Estonya, Letonya, Slovakya ve Bulgaristan.

Eurostat’ın 2020 yılının ikinci yarısında yayımladığı raporda AB’nin büyük ülkelerinden İspanya’nın gerisinde yer alan Türkiye, 2021 yılının ilk yarısında yayımlanan raporda İspanya’yı geride bıraktı.

Avrupa’da işsizlik oranlarının en düşük olduğu ülkeler arasında yer alan Çekya’yı da geride bırakan Türkiye, son dönemde ciddi ekonomik krizlerle boğuşan Yunanistan’ın 7 basamak üstünde yer alıyor.

SATIN ALMA GÜCÜ EN YÜKSEK LÜKSEMBURG’DA; EN DÜŞÜK ARNAVUTLUK

Avrupa’da asgari ücretin en yüksek olduğu ülke olan Lüksemburg, asgari ücretin satın alma gücü sıralamasında da zirvede yer aldı. AB’nin küçük ülkesinde 2021 yılının ilk yarısındaki asgari ücretin satın alma gücü puanı Eurostat tarafından bin 668 olarak açıklandı.

Lüksemburg’un ardından AB’nin dev ülkesi Almanya geliyor. Almanya’da asgari ücretin satın alma gücü puanı 1.503 olarak açıklandı.

Avrupa’da asgari ücretin satın alma gücü puanının en yüksek olduğu diğer ülkeler ise şu şekilde: Hollanda (1.444 puan), Belçika (1.411 puan), Fransa (1.370 puan) ve İrlanda (1.272 puan).


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

d Asgari ücretin satın alma gücü 14 AB ülkesinin gerisinde kaldı

d Asgari ücretin satın alma gücü 14 AB ülkesinin gerisinde kaldı

d Asgari ücretin satın alma gücü 14 AB ülkesinin gerisinde kaldı

 

Asgari ücretin satın alma gücünün en düşük olduğu ülke Arnavutluk oldu. Satın alma gücü puanı 423 olan Arnavutluk’u 581 puanla Karadağ takip etti. AB ülkeleri arasında ise en düşük puana sahip olan ülke ise Bulgaristan oldu.

Türkiye’nin komşusunda asgari ücretin satın alma gücü 623 olarak açıklandı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com