Türkiye’de nüfusa oranla en fazla aşı Isparta’da yapıldı, İstanbul 55. sırada

Türkiye'de koronavirüs ile mücadele kapsamında aşı kampanyası devam ediyor. Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre, Türkiye'de nüfusa oranla en fazla aşının yapıldığı şehir Isparta olurken, en az aşılanma ise Hakkari'de gerçekleşti. İstanbul ise listenin 55. sırasında.

TARIK ENGİN 06 Şubat 2021 GÜNDEM

Koronavirüsle mücadele kapsamında Türkiye’de aşılanma kampanyası tüm hızıyla devam ediyor. Çin’den sipariş edilen aşıların ilk partileri vatandaşlar üzerinde uygulanırken, 6 milyon dozluk ikinci parti aşılar ise kullanıma hazırlanıyor. Peki, Türkiye’de nüfusa oranla en fazla ve en az aşının yapıldığı şehirler hangileri? İstanbul ve Ankara’da durum ne?

Bütün dünyada aşılanma çalışmaları devam ediyor. Dünya genelinde 5 şubat 2021 tarihi itibariyle 123 milyonu aşkın kişi Covid-19 aşısı oldu. Türkiye’de ise Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs aşı takip sisteminde yer alan bilgilere göre, 2 milyon 604 bin kişi şu ana kadar aşılandı.

NÜFUSA ORANLA EN FAZLA AŞILANMANIN OLDUĞU ŞEHİR ISPARTA OLDU

Türkiye’de 5 Şubat 2021 tarihi itibariyle nüfusun yüzde 3.04’ü aşılandı. Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre nüfusa oranla koronavirüs aşısının en fazla yapıldığı il ise Isparta oldu. Isparta’da 22 bin 964 kişi Covid-19 aşısı yaptırırken, il genelinde halkın yüzde 6.71’inin aşılanma işlemleri tamamlandı.

Bu alanda Isparta’nın ardından Amasya geliyor. Amasya’da nüfusun yüzde 6.38’i Çin’den gelen koronavirüs aşısını yaptırdı. Türkiye’de nüfusa oranla en fazla aşının yapıldığı diğer şehirler ise şu şekilde: Bolu (yüzde 6.29), Burdur (yüzde 6.07), Edirne (yüzde 5.82), Eskişehir (yüzde 5.77) ve Çanakkale (yüzde 5.7).

Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre, nüfusa oranla koronavirüs aşısının en az yapıldığı şehirlerin tamamının Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki iller olması dikkat çekti. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Hakkari, nüfusa oranla en az aşılanmanın yapıldığı şehir oldu. Hakkari’de şu ana kadar 2 bin 308 kişi Covid-19 aşısı yaptırırken, nüfusun da yüzde 1,27’sinin aşılanması tamamlandı.

Bu alanda Hakkari’nin ardından Ağrı geldi. Ağrı’da halkın yüzde 1.34’ü koronavirüs aşısı yaptırdı. Türkiye’de nüfusa oranla en az aşının yapıldığı diğer şehirler ise şu şekilde: Şırnak (yüzde 1.46), Siirt (yüzde 1.67), Şanlıurfa (yüzde 1.76) ve Mardin (yüzde 1.77).

Bu haberler de ilginizi çekebilir:

d Türkiye’de nüfusa oranla en fazla aşı Isparta’da yapıldı, İstanbul 55. sırada

d Türkiye’de nüfusa oranla en fazla aşı Isparta’da yapıldı, İstanbul 55. sırada

d Türkiye’de nüfusa oranla en fazla aşı Isparta’da yapıldı, İstanbul 55. sırada

 

NÜFUSU EN FAZLA OLAN ŞEHİRLER ARASINDA BAŞKENT ANKARA ZİRVEDE

Dünyada en fazla aşılanmanın yapıldığı ülkeler arasında Türkiye 9. sırada bulunuyor. Türkiye’de nüfusun en fazla olduğu şehirler arasında ise Ankara zirvede yer alıyor. Başkent’te 5 Şubat 2021 tarihi itibariyle 228 bin 377 kişi Covid-19 aşısı yaptırırken, nüfusun ise yüzde 5.32’sinin aşılanma işlemleri tamamlandı. İzmir ise listenin 30. sırasında yer alıyor. İzmir’de halkın yüzde 4.62’si koronavirüs aşısını yaptırdı. Türkiye’nin 15 milyonu aşkın nüfusu ile en kalabalık şehri olan İstanbul’da ise nüfusun yüzde 3.63’üne aşı yapıldı. İstanbul aynı zamanda ülke genelinde en fazla aşının yapıldığı şehir konumunda.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com