Türkiye’nin uzay ajansının bütçesi ABD’nin sadece 460’ta 1’i

2023'te Ay'a gitme planları yapan Türkiye'de uzay ajansının bütçesi sadece 38 milyon TL. ABD'nin öncü uzay kurumlarından NASA'nın bütçesi ise Türkiye'nin 460 katı.

TARIK ENGİN 10 Şubat 2021 EKONOMİ

Dünyada teknolojinin gelişmesi ile birlikte, ülkeler uzaya gidebilmek için yatırımlar yapmaya devam ediyor. Hükümetlerin tekelinde olan uzay yolculukları, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) öncülüğünde yakın tarihte özel şirketlerin de faaliyet gösterdiği bir alana dönüştü. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte, uzaya gitmenin maliyetlerinde azalma yaşansa da yatırımların maliyeti halen daha yüksek. Peki, ülkelerin ve uzay ajanslarının bütçlerei ne kadar? Türkiye’de durum ne?

Türkiye’nin Milli Uzay Programı’nın tanıtımında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2023 yılında milli ve hibrit roketle Ay’a gidileceğini açıkladı. Cumhurbaşkanı’nın yaptığı açıklamaların ardından Türkiye’deki uzay ajansının bütçesi merak konusu oldu. Uluslararası Uzay İstasyonu’nun verilerine göre, Türkiye’deki uzay ajansının bütçesi çok kısıtlı.

ABD’NİN BÜTÇESİ TÜRKİYE’Yİ 460’A KATLADI

Dünya ülkeleri uzaya gidebilmek ve araştırabilmek için ciddi yatırımlar yapmaya devam ediyor. Dünyada uzay araştırmalarına ve yolculuklarına öncülük eden Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 23 milyar dolarlık bütçesi ile zirvede yer alıyor. Bu alanda NASA’nın ardından ise Çin uzay ajansı geliyor. Çin’in uzay ajansına yılda 8 milyar dolar bütçe aktardığı tahmin ediliyor. Listenin üçüncü sırasında ise Avrupa Birliği’nin uzay ajansı olan ESA var. ESA’nın yıllık bütçesi ise 7.3 milyar dolar.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2023 yılında uzaya gideceğiz açıklamalarının ardından,  TUA’ya ayrılan yıllık bütçe 38 milyon TL, fakat bu bütçenin hedefler doğrultusunda arttırılması öngörülüyor.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com