Türkiye’dekileri görmeyen TRT’den ‘Suriye’nin Mahpus Kadınları’ belgeseli

Türkiye'deki cezaevlerinde yaşanan işkence ve insan hakları ihlalleri ile tutuklu ve hükümlü on binlerce kadını görmeyen TRT, Suriye'deki mahpus kadınların belgeselini çekti: "Dokuz metrekarelik hücrede 32 kişi kalıyorduk. Günde üç kez tuvalete gitmemize izin veriliyordu.

KRONOS 03 Mayıs 2021 GÜNDEM

TRT’den yapılan açıklamaya göre, TRT World, dünyanın dört bir yanında zorlu yaşam koşulları altındaki ‘mazlum insanların hikayeleri’ kapsamında Suriye hapishanelerinde yaşanan işkence ve dramı mercek altına aldı.

Suriye’deki iç savaşın 10. yılı için hazırlanan “Suriye’nin Mahpus Kadınları: İşkenceden Kaçış” belgeselinde, Beşşar Esad’in cezaevlerinde işkence görmüş kadınların kurtuluş hikayesi ve yeni hayatları ele alındı. AA’da yer alan habere göre TRT World’e konuşan kadınların söyledikleri, savaşın milyonlarca hayatı nasıl kararttığını tüm çıplaklığıyla gözler önüne serecek.

“AMAÇ SURİYE HALKININ ACILARINI EKTANLARA TAŞIMAK”

Off the Grid belgesel serisinin “Suriye’nin Mahpus Kadınları: İşkenceden Kaçış” bölümü, 5 Mayıs Çarşamba saat 16.30’da TRT World’de ekrana gelecek.

​TRT World Haber Müdürü Erman Yüksel, ‘bu belgeselle, ülkedeki kadınların işkence ve zulümle dolu hikayelerine ve yeniden hayata tutunabilme mücadelelerine ışık tutuyoruz.” dedi.

“9 METREKARELİK HÜCREDE 32 KİŞİ KALIYORDUK”

Suriye’de kaldığı hapishanede işkence gören kadınlardan Lola Agha, yaşadıklarını ve tanık olduklarını korku filmine benzettiğini belirtti.

Hapishanede bileklerinden duvara bağlanarak ayak parmakları üzerinde durmaya zorlandığını aktaran Lola, “Dokuz metrekarelik bir hücrede 32 kişi kalıyorduk. Günde üç kez sadece belli saatlerde tuvalete gitmemize izin veriliyordu. Çoğu zaman tuvalet ihtiyacımızı hücrede gidermek zorunda kalıyorduk.” ifadelerini kullandı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com