Türkiye’yle birlikte en çok VPN kullanılan ülke: Çin, Clubhouse’ı da engelledi

Son zamanların en çok konuşulan sosyal ağ platformu Clubhouse Çin’de engellendi. Çin’in sıkça sansürlediği konular üzerinde tartışmak için Tayvan, Hong Kong ve Sincan Özerk Bölgesinden Uygurların Clubhouse’da buluşması üzerine Pekin yönetimi uygulAmayı engel getirdi.

KRONOS 10 Şubat 2021 DÜNYA

Clubhouse 2020 yılında çıkan bir sosyal ağ platformu. Sesli sohbet gerçekleştirilebilen platforma dünyanın dört bir yanından olduğu gibi Çin’den birçok kullanıcı katıldı.

Çin’in en çok sansürlenmeye açık konuları Clunhouse’da açılan bir sosyal pencere üzerinden tartışıldı. Sincan gözaltı kampları, Tayvan’ın bağımsızlığı ve Hong Kong’un ulusal güvenlik yasası tartışılan konular arasındaydı. Ancak Pekin yönetimi kendisini ilgilendiren üç önemli grubun ortak bir noktada buluşmasından rahatsız oldu ve açılan sohbet penceresini de hemen kapattı. Sansür karşıtı aktivist web sitesi GreatFire.org, twitter hesabından uygulamanın Çin’deki kullanıcılar için saat 19:00 civarında engellendiğini açıkladı.

KULLANICILAR NE TEPKİ VERDİ?

Clubhouse kullanıcıları bu engellemeyle ilgili düşüncelerini de açıkladı. Bir kullanıcı, “İnsanların önceki günlerde burada pek çok siyasi konuyu tartıştığını gördükten sonra, Clubhouse’un duvarlarla kaplanacağını hemen anladım” derken, bir başka kullanıcı ise “Tayvanlı ve Hong Konglu gençlerin söylediklerini duyamazsak ve onlar bakış açımızı duyamazlarsa yeniden birleşme hakkında nasıl konuşabiliriz?” yorumunda bulundu.

Claubhouse’un sansürlenmesiyle birlikte bazı kullanıcılar ifade özgürlüğünün son bulduğunu kaydederken, bazı kullanıcılar da uygulamada kullanıcı gizliliği ve yetkililerin tartışmaları dinleme olasılığının olabileceğini hatırlattı.
İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün (Human Rights Watch) bir araştırmacısı olan Yaqiu Wang, kuruluşun web sitesinde konuyla ilgili şunları söyledi: “Clubhouse artık engellendiğine göre paralel internet alemlerine geri döndük.”


 

Yaqui Wang kendi Twitter hesabından ise şu düşüncelerini paylaştı: “Clubhouse anı, Çin’deki insanların –eğer bir şans verilirse– iletişim kurmak istediklerinin bir kanıtıdır. Tartışmalarda birçok anlaşmazlık vardı, anlayıştaki boşluğu kapatmak zor olabilir. Ancak Clubhouse’daki insanlar gerçekten deniyor ve kendilerini başkalarının yerine koyuyor gibiydi.”

TÜRKİYE VE ÇİN EN ÇOK VPN KULLANAN ÜLKELER ARASINDA

Çin vatandaşı, Twitter ve Facebook gibi sosyal platforma erişim için VPN (Virtual Private Network) kullanıyor. Şimdi ise Clubhouse kullanmak isteyenler de bu yola başvurabilir. Dünyada en çok VPN kullanan ülkeler arasında Çin, Türkiye, Hindistan, Endonezya ve Suudi Arabistan bulunuyor.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com