Türkkan: Ucube sisteme payanda olabilecek her türlü anayasa teklifine karşıyız

İYİ Parti Grup Başkanvekili Türkkan, Bahçeli'nin yeni anayasa çağrısına “Biz bu ucube sisteme payanda olabilecek her türlü anayasa teklifine karşıyız" dedi. Türkkan, görevden alınan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın "er ya geç hesap vereceğini" söyledi.

KRONOS 04 Mayıs 2021 GÜNDEM

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin yeni anayasa çağrısına, “Biz bu ucube sisteme payanda olabilecek her türlü anayasa teklifine karşıyız. Bu ucube sistem değişmeli öncelikle. İyileştirilmiş bir Parlamenter Sistem istiyoruz” diye karşılık verdi.

Türkkan, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin Anayasa değişikliği çağrısına ilişkin soruları cevapladı.

‘BAHÇELİ’NİN ÇAĞRISINI REDDEDİYORUZ’

Türkkan, Bahçeli’nin çağrısına peşinen “Ret’ dediklerini ifade ederek, “Türkiye’nin gerçek gündemini karartacak, Türkiye’de insanlar hastalıktan telef olmuş, ölüyor aşı bulamıyorsunuz, hastanelerde yer yok. Açlıktan insanlar intihar ediyor. Dış politikada Türkiye şamar oğlanına dönmüş. Siz bunları bahsetmeden, sadece kamuoyunun gündemini değiştirmek için ortağınızın bile, ağababanızın bile haberi olmayan bir anayasa taslak metni hazırlamış, biz peşinen reddediyoruz. Bizim bu ucube sisteme payanda olabilecek her türlü anayasa teklifine karşıyız. Bu ucube sistem değişmeli öncelikle. İyileştirilmiş bir Parlamenter Sistem istiyoruz.”

‘ER YA DA GEÇ HESAP VERECEKSİNİZ’

Görevden alınan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan dönemine ilişkin eleştirilerde bulunan Türkkan, “Hakkında gümrük kaçakçılığı ihbarı yapılan Ruhsar Pekcan göreve gelir gelmez işe öyle hızlı başladı ki; ilk iş olarak; ‘Emine Erdoğan’ın adını kullanarak vergisiz mal çekmeye çalışan Ruhsar Pekcan’a karşı dikkatli olun’ uyarısı giden 19 bürokratın yerini değiştirdi. Ayrıca Pekcan döneminde gümrüklerin nasıl kevgire döndüğünü görmek istiyorsanız Derince Limanı’na bakmanız yeterli. Kocaeli Deniz Gümrüğü’nde 540 kilogram kokain ile tüm zamanların en yüksek miktarda ve tek seferde uyuşturucu maddesi ele geçirildi. Pekcan’a soruyorum: Türkiye’de tüm zamanların rekorunu kıran kokainin yakalanmasında öncü rol üstlenen Müdür, neden ‘müdürlük’ makamından alınıp teftişe çekildi? Tüm bu soruların cevabını bekliyoruz. Görevden alınmış olmanız, her şeyin geride kaldığı anlamına gelmiyor Pekcan. Er ya da geç hesap vereceksiniz.”

‘KAVCIOĞLU 159.2 TON ALTININ AKIBETİNİ AÇIKLASIN’

Türkkan, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun 128 milyardan sonda 159,2 ton kayıp altına ne olduğunu açıklamasını istedi. Türkkan, “128 milyar dolardan sonra Merkez Bankası’nın 159,2 ton altını da mı kayıp! Merkez Bankası Başkanı Sayın Şahap Kavcıoğlu Merkez Bankası’nın altın rezervinin 720 ton olduğunu açıkladı. Ancak bu altının 364 tonu özel bankalara ait. Merkez Bankası’nın ise resmi rakamlara göre 515 ton altını vardı. Ancak kasada 159 ton altın eksiği var. Nerede bu 159 ton altın. Kime sattınız, neden sattınız? Dünya Altın Konseyi verilerine göre dünyada en çok altın satan Merkez Bankası Türkiye’ninki. Merkez Bankası Başkanı Sayın Şahap Kavcıoğlu Kamuoyunu aydınlatmak 159,2 ton altının akıbetini açıklamak zorundadır. Dolar bitti, şimdi de sıra altında mı?”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com