Türkler ülkeyi terk ediyor: En fazla vatandaşlık veren ülke hangisi?

Eurostat'ın verilerine göre, Avrupa ülkelerinde vatandaşlık hakkı elde eden kişilerin sayısı artışa geçti. En çok AB vatandaşlığı alanların başında Türkler geliyor. Türkler en çok Almanya'dan vatandaşlık hakkı elde etti.

TARIK ENGİN 08 Eylül 2023 GÜNDEM

Avrupa Birliği (AB) ülkelerine göç büyük boyutlara ulaştı. Türkiye’de yaşanan siyasi istikrarsızlık, hak ihlallerinin artması, özgürlüklerin kısıtlanması ve ekonomik krizin ardından AB’ye giden Türk vatandaşların sayısı giderek artıyor. Türkiye’de Mayıs ayında yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerini yeniden Recep Tayyip Erdoğan’ın kazanmasının ardından, Avrupa ülkelerine vize başvurularının sayısı rekor seviyelere çıktı. Vize ofislerinde randevu alabilmek için boş yer bulabilmek artık neredeyse imkansız hale geldi. Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaş nedeniyle de milyonlarca Ukraynalı ülkesini terk ederek Avrupa ülkelerine sığındı.

Peki, Avrupa’da en çok hangi ülke vatandaşlık veriyor? Türklerin en çok vatandaşlık aldığı ülke hangisi?

AB İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) verilerine göre, 2021 yılında Avrupa’da ikamet eden 827 bin 319 kişi vatandaşlık hakkı elde etti. AB’de vatandaşlık alan kişilerin sayısı bir önceki yıla göre yüzde 14’lük bir artış yaşadı. Birlik genelinde Fransa, Almanya ve Belçika gibi ülkelerin vatandaşlık verme oranları yükselişe geçti. AB’den en fazla vatandaşlık hakkı edinenler ise Türkler oldu.

EN ÇOK VATANDAŞLIK VEREN ÜLKE İSPANYA

Eurostat’ın verilerine göre, AB ülkeleri arasında yabancı uyruklu kişilere en fazla vatandaşlık hakkı tanıyan ülke İspanya oldu. Akdeniz ülkesi, 2021 yılında ülkesinde ikamet eden 144 bin 12 kişiye vatandaşlık hakkı verdi. Bu alanda ikinci sırada Fransa yer alıyor. Bir önceki seneye göre vatandaşlık verme oranının en fazla arttığı ülke olarak kayıtlara geçen Fransa, 2021 yılında 130 bin 385 kişiye pasaport verdi. Avrupa’nın dev ülkesi ve Türk vatandaşlarının da en çok tercih ettiği ülke Almanya, bu alanda 3. sırada yer alıyor. Almanya, 2021 yılında ülkesinde yaşayan 129 bin 990 yabancı uyruklu kişiye vatandaşlık hakkı verdi. Almanya’nın vatandaşlık verme oranı 2020 yılına kıyasla yüzde 17 artış gösterdi.

Eurostat’ın verilerine göre, AB ülkeleri arasında 2020 yılında en fazla vatandaşlık hakkını İtalya vermişti. İtalya hükümeti, 2020 yılında ülkesinde yaşayan 131 bin 803 yabancı uyruklu kişiye vatandaşlık hakkı verirken, bu sayı 2021 yılında 121 bin 457’ye geriledi. AB’de en fazla vatandaşlık hakkı veren diğer ülkeler şu şekilde: İsveç (89 bin 354 kişi), Hollanda (62 bin 959 kişi), Norveç (41 bin 92 kişi) ve Belçika (39 bin 233 kişi).

TÜRKLER VATANDAŞLIKTA İLK 5’TE

Eurostat’ın verilerine göre, AB ülkelerinden en fazla vatandaşlık hakkı elde eden Faslılar oldu. AB ülkeleri, 2021 yılında toplam 86 bin 200 Faslıya vatandaşlık hakkı tanıdı. Bunların yüzde 71’i pasaportlarını İspanya ve Fransa’dan aldı. Bu alanda ikinci sırada Suriye vatandaşları yer alıyor. Ülkelerinden ayrılmak zorunda kalan ve Avrupa ülkelerine sığınan Suriyelilerin 83 bin 500’ü AB’den vatandaşlık aldı. Bunların yüzde 70’i İsveç ve Hollanda tarafından kabul edildi.

Avrupa ülkelerinde 2021 yılında en fazla vatandaşlık hakkı elde edenler arasında Türkler de yer aldı. Türkiye’den Avrupa’ya göç eden 25 bin 700 Türk, AB ülkelerinden vatandaşlık hakkı elde etti. Bu sayı 2020 yılında 23 bin 732 idi. Türklerin vatandaşlık alma oranı bir senede artış gösterdi. Birçok uluslararası kurumun raporlarında neredeyse her konuda negatif görüntü çizen Türkiye’de Avrupa ve dünya ülkelerine göçün daha da artacağı öngörülüyor. Şubat ayında yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bazı Avrupa ülkeleri, depremzedelere vize ve oturum kolaylığı sağlamıştı.

UKRAYNA DA LİSTEDE

Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaşın ardından milyonlarca Ukraynalı topraklarından ayrılmak zorunda kaldı. Birleşmiş Milletler’in (BM) verilerine göre, ülkesini terk eden Ukraynalıların sayısı 10 milyonu aştı. Eurostat’ın verilerine göre, 2021 yılında Avrupa ülkelerinden vatandaşlık hakkı elde eden Ukraynalıların sayısı 18 bin 113.

TÜRKLERİN EN FAZLA VATANDAŞLIK ALDIĞI ÜLKE AÇIK ARA ALMANYA

Eurostat’ın verilerine göre, Türklerin Avrupa’da en fazla vatandaşlık hakkı elde ettiği ülke Almanya oldu. Almanya, 2021 yılında 12 bin 235 Türk’e vatandaşlık hakkı verdi ve bu alanda açık ara zirvede yer aldı. Milyonlarca Türk vatandaşının yaşadığı Almanya, deprem sonrasında depremzedele birçok kolaylık sağlamıştı. Türklere en fazla vatandaşlık veren bir diğer ülke ise Fransa oldu. Fransa, 2021 yılında 5 bin 543 kişiye vatandaşlık hakkı tanıdı.

Türklerin yoğunlukla yaşadığı ülkelerden biri olan Hollanda, 2021 yılında 2 bin 886 kişiyi daha vatandaşlığına aldı. Bu sayı İsviçre’de bin 459, Avusturya’da bin 101, İsveç’te bin 50, Belçika’da 911 ve Bulgaristan’da 752 kişi olarak açıklandı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com