TURKOVAC’ı üretecek firmanın sahibi de AKP’li: ‘Aşıda bile öncelik yandaşın’

CHP'li Murat Emir, yerli aşı TURKOVAC’ı üretecek Dollvet firması sahibinin AKP’den Milletvekili Aday olan Eyüp Sabri Göncü olduğunu söyledi. Emir, firmanın hayvan aşısı üretiminde uzman olduğunu ancak insan aşısında deneyimi olmadığını da vurguladı.

KRONOS 23 Aralık 2021 GÜNDEM

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “acil kullanım onayı” aldığını açıkladığı TURKOVAC aşısını üretecek firma belli oldu. CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, aşının hayvan aşısı üretiminde uzman olan Dollvet firması tarafından üretileceğini açıkladı. Emir, Dollvet firmasının sahibinin AKP’den Milletvekili Aday Adayı olduğunu da belirterek, “Aşıda bile öncelik yandaşın” yorumunda bulundu.

Twitter hesabındaki paylaşımlarında Emir, “Aşıda bile öncelik yandaşın. Defalarca sorduk söylemediler ama bugün görüldü ki yerli aşıyı Dollvet firmasına ürettiriyorlar” dedi.

‘SAHİBİ AKP MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI’

Dollvet’in insan aşısı üretiminde deneyimi olmadığını savunan Emir, “Asıl olarak hayvan aşısı üretiminde uzman, sahibi ise AKP Mv Adayı olan Eyüp Sabri Göncü. Şaşırdık mı?” ifadesini kullandı.

‘İNSAN AŞISI ÜRETİMİNDE DENEYİMLİ YERLİ FİRMALAR NİYE DIŞLANDI?’

“Turcovac ile gurur duyduk, emeği geçenlere teşekkür ederiz, ama soruyoruz” diyen Emir, şu soruları sordu: “İnsan aşısı üretiminde son derece deneyimli yerli firmalar niye dışlandı? İhale yapıldı mı? Dollvet firmasına fabrikasını insan aşısı üretimine dönüştürmek için TÜSEB’den ne kadar kaynak aktarıldı?”


 

EYÜP SABRİ GÖNCÜ KİMDİR?

Dollvet’in internet sitesinde yer alan bilgilere göre, Eyüp Sabri Göncü, 1978 yılında Şanlıurfa’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Şanlıurfa’da tamamlayan Göncü; 1997 yılında mühendislik eğitimi almak üzere üniversiteye başladı ve 2001 yılında mezun oldu.

Üniversiteden mezun olduktan sonra Amerika’da eğitimine devam eden Göncü, daha sonra İngiltere’de Msc in Management Master programına kabul edildi. 2004 yılında Türkiye’ye dönen Göncü, bir süre tekstil sektöründe çalıştı.

2015 yılında görev aldığı aile şirketlerinden ayrılarak Dollvet Üretim Kampüsü’nün tüm hisselerini devralan Göncü, bütün yatırımlarını aşı ve biyolojik madde üretimine yönlendirdi.

2011’DE AKP’DEN ŞANLIURFA MİLLETVEKİLİ ADAYI OLDU

Merkez ofisi İstanbul’da yer alan Dollvet’in Şanlıurfa Sanayi Bölgesi içerisindeki tesisi, 33 adet aşı ve 3 adet test kiti ruhsatı ile biyoteknoloji alanında faaliyetlerini sürdürüyor.

Göncü, 12 Haziran 2011’de yapılan seçimlerde AK Parti’den Şanlıurfa Milletvekilliği için adaylık başvurusu yapmış ve 18. sıradan aday gösterilmişti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com