TÜSİAD Başekonomisti Altınsaç: Dövize erişim zorlaşıyor

TÜSİAD) Başekonomisti Gizem Öztok Altınsaç, Türkiye'nin küresel piyasadan ucuz kredi bulmasının mümkün olmadığını belirterek, "İhracat bedellerinin önce yüzde 25 sonra yüzde 40'a çıkması, menkul alım satımlarının TL ile yapılacak olması, KKM'ye ilişkin zorunlu karşılık uygulamaları, hepsi artan döviz ihtiyacından kaynaklanıyor" dedi.

KRONOS 08 Mayıs 2022 EKONOMİ

TÜSİAD) Başekonomisti Gizem Öztok Altınsaç, “Kur şoku yaşamış, enflasyonu yüzde 70’e gelmiş bir ekonominin bugün küresel ekonomide dövizi ucuz maliyetle bulması çok olası değil” dedi.

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başekonomisti Gizem Öztok Altınsaç, Türkiye ekonomisinin dış kaynaklı bir ekonomi olduğunu belirterek,  yaşananlardan sonra Türkiye’nin ucuza döviz bulmasının zor olduğun kaydetti.

Altınsaç, Sözcü gazetesinden Mehtap Özcan Ertürk’ün sorularını yanıtladı. Kur korumanın temelinde liralaşma olmadığını belirten Altınsaç, “Eğer bir süre para basarsanız, zaman kazanırsınız ve sürdürülebilir olduğuna dair yanılgı oluşabilir. Fakat her para basma enflasyon demek. Her enflasyon da dövize talebin artması demek. Dolayısıyla ekonomide bir taraftan riskler birikirken siz sürdürüyoruz yanılgısı yaşarsınız ama bunun bir sonu var” değerlendirmesinde bulundu.

Ekonomide alınan bütün tedbirlerin temelinde dövize olan ihtiyacın olduğunu kaydeden Altınsaç, açıklamasına şöyle devam etti: “Türkiye ekonomisi dış kaynakla dönen bir ekonomi. Kur şoku yaşamış, enflasyonu yüzde 70’e gelmiş bir ekonominin bugün küresel ekonomide dövizi ucuz maliyetle bulması çok olası değil. Pahalıya bulduğumuz için de dövize erişimimiz zorlaşmakta ve son dönemde frekansı artarak gördüğümüz regülasyonlar devreye giriyor. İhracat bedellerinin önce yüzde 25 sonra yüzde 40’a çıkması, menkul alım satımlarının TL ile yapılacak olması, KKM’ye ilişkin zorunlu karşılık uygulamaları, hepsi artan döviz ihtiyacından kaynaklanıyor. Türkiye ekonomisi halihazırda dış finansman baskısı yaşayan bir ekonomidir. Tam da bu yüzden her hafta dövize dair (rezerv biriktirmeye dair) yeni bir regülasyon duyuyoruz. Duymaya da devam edeceğimizi düşünüyorum.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com