TÜSİAD: Beyin göçünün önüne geçmeden sorunları çözemeyiz

TÜSİAD Başkanı Orhan Turan, beyin göçü konusunda uyardı: "Beyin göçünün önüne geçmeden, nitelikli eğitim ve nitelikli insan kaynağı sorununu çözmeden ekonomimizin rekabetçiliğini koruyamayız. Enflasyonda kalıcı bir iyileşme elde edemeyiz. Geçim sıkıntısını çözemeyiz."

KRONOS 09 Şubat 2024 EKONOMİ

Türk Sanayici ve İş İnsanları Derneği olağan Genel Kurul toplantısını düzenledi. Toplantının açılış konuşmasını yapan TÜSİAD Başkanı Orhan Turan, Türkiye ekonomisinde yaşanan sorunların sadece para ve maliye politikaları ile aşılabilir nitelikte olmadığını söyledi ve beyin göçünün önüne geçmeden sorunların aşılamayacağına dikkat çekti.

Osman Turan, “Beyin göçünün önüne geçmeden, nitelikli eğitim ve nitelikli insan kaynağı sorununu çözmeden ekonomimizin rekabetçiliğini koruyamayız. Enflasyonda kalıcı bir iyileşme elde edemeyiz. Geçim sıkıntısını çözemeyiz. Orta gelir tuzağından kurtulup yüksek gelirli ülkeler arasına katılamayız” dedi.

Turan enflasyonla mücadelede para politikasının, sosyal politikalar ve maliye politikası ile de desteklemesini önemsediklerini ifade etti.

Ekonomide rekabetçiliği artırmak için kayıt dışı ile mücadelenin daha da güçlendirilmesi gerektiğini belirten Turan, “Vergisini kuruşuna kadar doğru ödeyen, her türlü mevzuata harfiyen uyan işletmeler kayıt dışı çalışan işletmelerin karşısında rekabette zorlanıyor. Kayıt dışı ekonomi kayıtlı kesimin vergi yükünün ağırlaşmasına yol açıyor. Üstelik kayıt dışı ekonomi, çevre kirliliği, halk sağlığı, çalışanların sosyal güvenlik hakları, iş sağlığı ve güvenliği, hatta suç ekonomisi gibi, bir dizi negatif unsur ile de iç içe geçer. Bu nedenle kayıtlı ekonomiye geçişin özendirilmesini çok önemsiyoruz” diye konuştu.

‘TÜRKİYE’NİN ÖNÜNDEKİ EN CİDDİ TEHDİT…’

Gençlerin geleceklerini Türkiye’de değil de, yurt dışında aramaya başlamış olmalarını uzun vadede ülkenin önündeki tehditlerin en ciddisi olduğunu söyleyen Orhan Turan, “Üniversite çağına kadar bin bir emek ile yetiştirdiğimiz gençlerimizi, parlak beyinler olarak başka ülkelere kaptırıyoruz. Artık neredeyse tüm kentlerimizde üniversite var. Fakat görüyoruz ki üniversite mezunları arasında işgücüne katılma oranı düşüyor; işsizlik oranı ise artıyor. Eğitim masrafları artıyor, eğitimin getirisi ise geriliyor. Oysa yapay zeka ve robotikteki gelişmeler nitelikli eğitimi her zamankinden önemli kılıyor. Otomasyona tabi olabilecek işler risk altında” ifadelerini kullandı.

Turan, “Beceri uyumsuzluğu nedeniyle bir yandan işsizlik artarken bir yandan da işletmelerimiz insan kaynağı sıkıntısı yaşıyor. Eğitimin niteliğini yükseltemezsek, nitelikli eğitimde fırsat eşitliği sağlayamazsak, gençlerimizi yeni çağın becerileriyle donatamazsak işimiz zor. Ne rekabet gücümüzün asli unsuru olan işgücünü yetiştirebiliriz ne de gençlerimizi mutlu edip beyin göçünü önleyebiliriz” ifadelerini kullandı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com