Tutuklanan HDP’li Çelik: Çıplak aramaya maruz kaldım

Tutuklanan HDP İzmir İl Eşbaşkanı Berna Çelik, cezaevine girerken çıplak aramaya maruz kaldığını söyledi.

KRONOS 12 Ekim 2023 GÜNDEM

İzmir’de, 6 Ekim’de yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan ve “Örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklanan HDP İzmir İl Eşbaşkanı Berna Çelik’in cezaevinde çıplak aramaya maruz kaldığı iddia edildi.

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, yaşadığı hak ihlallerini avukatlarına aktaran Berna Çelik, cezaevine girerken çıplak aramaya maruz kaldığını, tepki gösterdiğinde ise cinsiyetçi hakaretlerde bulunulduğunu söyledi. Ertesi sabah da kendisine kahvaltı verilmediğini belirten Çelik, cezaevine kadar ters kelepçeyle götürüldüğünü, TEM polislerinin kendisini koğuşa kadar götürdüğünü ifade etti.


 

‘SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ’

Çelik’in avukatı Sidal Bayrak, şunları söyledi:

“Polislerin işi normalde tutukluyu cezaevine teslim ettiklerinde, kapıda biter. Tutuklunun odasına kadar girmeleri Berna Çelik için yapılan özel bir durum ve hukuksuzca. Gardiyanlarla konuşmaları, müvekkilimize ertesi gün kahvaltı verilmemesi, ihtiyaçlarını karşılamasına izin verilmemesi de bu görüşmenin sonucu olabilir. Hem çıplak arama hem de yaşanan bu hukuksuz duruma karşı savcılığa suç duyurusunda bulunacağız.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com