Tutuklanan Hüda Kaya: Yargı eliyle bana tuzak kuruldu

HDP eski milletvekili Hüda Kaya, yargı eliyle kendisine tuzak kurulduğunu belirterek, “Amaçları kaçarken yakalandı diye şov yapıp, kaçma şüphesi gerekçesiyle tutuklamaktı” dedi.

KRONOS 05 Kasım 2023 GÜNDEM

Eski HDP Milletvekili Hüda Kaya, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı üzerinden kendisine “siyasi tuzak” kurulduğunu söyledi.

Hakkındaki soruşmaya dair ifade vermek için gittiği savcılığın haftalarca kendisinden kaçtığını anlatan Hüda Kaya, yargı eliyle kendisine “siyasi tuzak” kurulduğunu söyledi. Kaya, “Amaçları kaçarken yakalandı diye şov yapıp, kaçma şüphesi gerekçesiyle tutuklamaktı” dedi.

Mezopotamya Ajansı’nın (MA) sorularını yanıtlayan Kaya, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı üzerinden kendisine “siyasi tuzak” kurulduğunu anlattı.

Milletvekilliği sona erdikten sonra yurt dışı giriş çıkışları olduğunu, kaçmak istese daha önce kaçabileceğini belirten Kaya, 27 Eylül tarihinde Ankara Cumhuriyet Başsavcı vekili tarafından hakkında “firari” kararı çıkarıldığını aktardı. Kaya, “Ben İstanbul’dayım, resmi ikametimdeyim, evimdeyim, telefonlarım açık ve savcılık hakkımda firari kararı veriyor” diyerek tepki gösterdi.

‘SAVCILIK BENDEN KAÇTI’

Cezaevinde tek kişilik bir odada tutulan Kaya, kararı duyar duymaz hem avukatının hem de kendisinin bu kararın hangi gerekçeyle verildiğini soruşturarak, itiraz ettiklerini kaydetti. Kaya, şöyle devam etti: “Nerede olursak olalım her zaman ifade verebileceğimizi söyledik. İki günde bir iletişime geçtik. Ben değil, bizzat savcılık haftalarca benden kaçtı. Benim geliş gidişlerimden de haberleri var tabi ki. Yine bir kadın kitabı çalışması için dışarı (yurtdışına) çıkacaktım. Amaçları ‘kaçarken yakalandı’ diye şov yapıp ‘kaçma şüphesi’ gerekçesiyle tutuklamaktı. Ne zaman arasak, sorsak, ‘size döneceğiz’ denildi. Hakkımda firari kararı varken farklı dosyalardan farklı savcılar ifadeye çağırdı ve daha geçen hafta bile İstanbul Başsavcılığına ifade verdim. Bu nasıl bir kaçaklık?”

‘SİYASİ TUZAK KURULDU’

Kendisine yargı eliyle “siyasi tuzak” kurulduğunu ifade eden Kaya, tüm muhalif kesimlerin bu keyfi tutuma tepki göstermesi, teşhir etmesi gerektiğini söyledi.

Hakkındaki tutuklama kararına itiraz edeceklerini paylasan Kaya, “Hem tutukluluk kararı sonrası güvenlik kamerası görüntülerini yandaş ajanslara bir saat içerisinde servis eden sorumlularla ilgili hem de yetkisini tamamen siyasi amaçla, keyfi olarak suistimal edip kaçaklık kararı alan ve tüm itirazlara rağmen, ‘buradayız ifade vermeye hazırız, bu kararı kaldırın’ dememize rağmen haftalarca bizden kaçan savcı ile ilgili suç duyurularında bulunacağız” diye belirtti.

‘İTİBAR SUİKASTLARI HUKUKSUZDUR’

Cezaevine Kaya’nın ziyaretine giden Avukatı Zilan Leventoğlu, tüm olumsuz koşullara rağmen müvekkilinin direncinin iyi olduğunu aktardı.

Kaya’nın tutuklanacağı bilgisinin önceden polislere bildirildiğini belirten Leventoğlu, Kaya’nın elleri kelepçelenirken çekilen güvenlik kamerası görüntülerinin yandaş medyaya servis edilmesinin ve ‘Hüda Kaya kaçarken yakalandı’ gibi manşetlerle yapılan itibar suikastlarının, çirkin ithamlar ve iftiralarla yapılan haberlerin haksız ve hukuksuz olduğunu ifade etti.

‘KARAR SİYASİ SAİKLERLE VERİLMİŞTİR’

Müvekkilinin ısrarla ifade vermek istediğini altını çizen Leventoğlu, kaçak olmadığı, gerekirse Ankara’ya ifade vermek için gidebileceklerini belirtmelerine rağmen, taleplerine yanıt verilmeyerek bilinçli bir şekilde tam bilet saatinde Kaya’nın gözaltına alındığını kaydetti. Av. Leventoğlu, Kaya’nın “kaçarken yakalanmış gibi lanse edilmek istendiğini” söyledi.

Leventoğlu, “Durumu çarpıtarak, gerçeklerden tamamen farklı şekilde yansıtan iktidar medyası olabilir ama asıl sorumluluk soruşturma dosyasının savcısına, yakalama kararı veren Sulh Ceza Hakimi’ne aittir. Verilen tutuklama kararının hiçbir hukuki tarafı yok. Siyasi saiklerle verilmiş bir karar söz konusu” şeklinde konuştu.

‘HAKİM SORU SORMADAN TUTUKLADI’

Leventoğlu, tutuklama kararı veren Ankara 4’üncü Sulh Ceza Hakiminin dosyaya ilişkin Kaya’ya hiçbir soru sormadığını bilgisini da paylaştı. Ayrıca hakimin, dosyanın kendi eline sorgudan hemen önce geçtiğini dile getirdiğini aktaran Leventoğlu, “Tüm bunlar bir kez daha bu kararın sorguya bile gerek kalmadan, zaten verilmiş siyasi bir karar olduğunu göstermektedir. Ne yazık ki Türkiye’de yargının bağımsız ve tarafsız olmadığını kanıksar hale geldik. Fakat her zaman haktan, hukuktan, adaletten yana olan Hüda Kaya’ya karşı böylesine bir tuzak kurulması, kamuoyuna kaçıyormuş gibi yansıtılması, son derece vahim bir durum” dedi. Leventoğlu, yaşanan süreçten sorumlu olan herkesle hukuk alanında mücadele edeceklerini söyledi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com