KHK’lı mimarın feryadı: Yuvam darmadağın, çocuklarımın bana ihtiyacı var

Tutuklu mimar Ferhat Nerse'nin İsviçre'de sığınmacı olan eşi 7 aydır yoğun bakımda. Babanın cezası onanırsa 4 ve 7 yaşındaki çocuklar, anneleri de yatalak hasta olduğu için koruyucu aileye verilecek. Nerse cezaevinden feryat etti: Yuvam darmadağın, cezam Yargıtay’da; adalet bekliyorum, sesimi duyurun.

SEVİNÇ ÖZARSLAN 05 Mart 2024 GÜNDEM

İki çocuk annesi Esra Nerse, İsviçre'de bir bakımevinde yaşam mücadelesi veriyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda mimar olarak görev yaparken ihraç edilen ve 16 ay önce tutuklanan Ferhat Nerse, Bafra T Tipi Cezaevinden, DEM Parti Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu‘na mektup yazarak yatalak hale gelen eşi ve iki oğlu için yardım istedi.

“YUVAM DARMADAĞIN”

KHK’lı matematik öğretmeni olan eşi Esra Nerse’nin (32) 7 aydır yoğun bakımda yattığını söyleyen Ferhat Nerse, “Mimardım fakat şu an hapisteyim, eşim de yurt dışında. Kene ısırması sonucu 7 aydır yoğun bakımda. 4 ve 7 yaşındaki çocuklarım anneannenin yanında. Yuvam darmadağın. Çocuklarımı koruyucu aileye verecekler. Dinlenilmeyen ve benimle yüzleştirilmeyen 2 tanıktan dolayı ceza aldım. Ceza verileceğine inanamıyordum, 6 yıl 3 ay verildi! Cezam Yargıtay’da adalet bekliyorum, sesimi duyurun. Eşim ve çocuklarımın bana çok ihtiyacı var. Dosyam boş!” dedi.

İki tanık beyanı, Bank Asya hesabı ve HTS kayıtları nedeniyle 6 yıl 3 ay hapis cezası verilen Nerse, “Sadece bu üç gerekçe ile ceza aldım. Yargılandığım ve ceza aldığım Iğdır 2. Ağır Ceza Mahkemesine her seferinde defalarca savunma yapmama rağmen gerekçeli kararda anladım ki, beni hiç dinlememişler. Gerekçeli karar çelişkilerle ve doğru olmayan beyanlarla dolu. Hakkımdaki bu davadan beraat alacağıma dair inancım tamdı. 6 yıl 3 ay hapis cezası hepimizi şoka soktu.” diye yazdı.

“DAYANACAK GÜCÜM DE TAKATİM DE KALMADI”

Dosyasının Temmuz 2023’ten bu yana Yargıtay’da bulunduğunu ifade eden Ferhat Nerse, şöyle devam etti: “Ailemin içinde bu zor durumu dile getirmenizi, mümkünse Yargıtay’daki dosyamın incelenmesine öncelik tanınması hususunda yetkililerle görüşmenizi rica ediyorum. Dayanacak gücüm de takatim de kalmadı. Çocuklarımın psikolojisi çok kötü durumda. Dosyamın inşallah Yargıtay’da bozulacağını ümit ediyorum. Lütfen yardımcı olun. Elinizden geleni yapacağınızdan hiç kuşkum yok.”

Esra-Ferhat Nerse ve şu anda 8 ve 4 yaşında olan iki oğlu.

İstanbul Kağıthane’de Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir okulda çalışırken ihraç edilen ve hakkında soruşturma başlatılan Esra Nerse, iki oğluyla birlikte Ekim 2022’de Türkiye’den ayrılıp İsviçre’ye sığındı.

Eylül 2023’te ise İsviçre’de zehirli bir kenenin ısırması sonucun hastaneye kaldırıldı. Uzun bir süre bilinci kapalı bir şekilde yoğun bakımda kalan Nerse, pek çok operasyon geçirdi.

Şu an bilinci yerinde ama vücudunu hareket ettiremiyor, konuşamıyor, sadece gözlerini açıp kapatarak iletişim kuruyor. Uzun süre rehabilitasyon merkezinde kaldıktan sonra artık tedaviye cevap vermeyen genç öğretmen, birkaç hafta önce Zürih’teki bir bakımevine yatırıldı.

Kronos’a edindiği bilgilere göre, Nerse çiftinin çocukları şu anda devlet yurdunda kalıyor. İsviçre kanunlarına göre annesi hasta ve bakıma muhtaç olan çocuklar önce devlet yurdunda korumaya alınıyor. Daha sonra ise devletin belirlediği bir koruyucu aileye veriliyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com