Üç gazeteci için tutuklama talep edildi

Gözaltındaki 9 gazeteciden Mehmet Aslan, Erdoğan Alayumat ve Esra Solin Dal tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi. Gazetecilere hangi gerekçeyle tutuklama talep edildiği öğrenilemezken diğer gazeteciler adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

KRONOS 26 Nisan 2024 GÜNDEM

İstanbul merkezli operasyon kapsamında 23 Nisan’da yapılan ev baskınlarında Mezopotamya Ajansı (MA) muhabirleri Esra Solin Dal ve Mehmet Aslan, Yeni Yaşam Gazetesi çalışanı Enes Sezgin ile Özgür Basın emekçileri Saliha Aras, Yeşim Alıcı, Beste Argat Balcı, Şirin Ermiş ve Erdoğan Alayumat ile MA eski muhabiri Doğan Kaynak gözaltına alınmıştı.

Gazeteciler, bugün gözaltında tutuldukları emniyet müdürlüklerinden adliyelere sevk edildi.

KARAR, AVUKATLARINA VERİLMEDİ 

Gözaltına alınan 9 gazeteciden Mezopotamya Ajansı muhabirleri Esra Solin Dal, Mehmet Aslan ve Erdoğan Alayumat tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Sevk edilmelerine ilişkin karar, avukatlarına verilmedi.

‘GİZLİLİK KARARI’ GEREKÇE GÖSTERİLDİ

“Terör örgütü üyesi olmak” iddiasıyla mahkemeye sevk edilen gazetecilere hangi gerekçeyle tutuklanma istendiği öğrenilemedi. Avukatlara kararın kendilerine tebliği için sözlü ve yazılı olarak İstanbul Cumhuriyet Savcılığı ile mahkemeye başvurdu. Kararı avukatlara vermemekte ısrarcı olan savcı, gerekçe olarak da dosyadaki gizlilik kararını gerekçe gösterdi.


GAZETECİLERE, HABERLERİ VE PAYLAŞIMLARI SORULDU 

MA muhabiri Mehmet Aslan, Ankara Adliyesi’nden, gazeteci Kaynak ise Urfa Adliyesi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla savcıya ifade verdi. Diğer gazeteciler İstanbul Çağlayan’da bulunan adliyeye sevk edildi.

Gazetecilerin savcılık ifadeleri tamamlandı. Gazetecilere, yaptıkları haberler, haber kaynaklarıyla yaptıkları telefon konuşmaları ve X sanal medya hesaplarındaki paylaşımları soruldu.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com