Uğur Mumcu davası: Üç bakanlığa “İran komisyonu” sorulacak

Araştırmacı gazeteci Uğur Mumcu davasında avukatların talebi kabul edilerek üç bakanlığa "İran komisyonu" sorulmasına, Mehmet Ağar'ın daha sonra dinlenmesine karar verildi.

KRONOS 30 Mayıs 2024 GÜNDEM

Araştırmacı gazeteci-yazar Uğur Mumcu suikastı sanıklarından Oğuz Demir’in yargılandığı davanın duruşması Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme, İçişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı’na İran ile bir komisyon kurulup kurulmadığının öğrenilmesine ilişkin yazı yazılmasını isterken, dönemin Emniyet Genel Müdürü ve eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’ın dinlenilmesi talebinin belgelerin incelenmesinin ardından karar verileceğini belirtti.

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, Mumcu ailesinin avukatları Yalçın Akbal ve İlhan Cihaner katıldı.

Avukat Akbal, sanık Oğuz Demir’in İran’da olduğu konusunda istihbari bilgi bulunduğunu bir ara Çeçenistan’da görüldüğü, bu süreçte çocukları ve eşini de yurt dışına çıkardığı yönünde bilginin olduğunu bildirdi.

Avukat İlhan Cinaner de dönemin İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, dönemin Başbakanı Süleyman Demirel’in olayın aydınlatılması için yardım istediğine dair bilgiler olduğunu belirtti ve “Bu çerçevede İran İslam Devleti ile iş birliği anlaşması çerçevesinde adli yardım istenebilir. İçişleri ve Dışişleri Bakanlığı’ndan bu konuyla ilgili komisyon kurulup kurulmadığının öğrenilmesini ve kurulduysa konuya dair belgeleri istiyoruz. Böyle bir komisyon kurulduğu anlaşılıyor ve buna dair evrakların dosyaya girmesini istiyoruz. Mehmet Ağar’ın da dinlenmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı. Avukat Akbal da ”Sanığın İran’da olduğu ve ailesini de İran’a götürdüğüne dair bilgiler var. Giriş çıkış kayıtları istenebilir. Sanığın İran’da ise iade edilmesini talep ediyoruz” dedi.

MEHMET AĞAR, BELGELERİN İNCELENMESİ SONRASINDA DİNLECEK

Mahkeme, Uğur Mumcu cinayeti ile ilgili Dışişleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı’na o dönem İran ile ortak bir araştırma komisyonunun kurulup kurulmadığının öğrenilmesini, kurulduysa buna dair belgelerin mahkemeye gönderilmesinin istenmesine karar verdi. İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü hakkında yakalama kararı düzenlenen Oğuz Demir’in ailesinin yurt dışına çıkıp çıkmadığının öğrenilmesini ve çıktıysa buna dair belgelerin istenmesine karar verdi.

Mahkeme, dönemin İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’ın dinlenilmesi talebinin ise dosyaya girecek belgelerin incelenmesinin ardından karar verileceğini belirtti. Mahkeme, bir sonraki duruşmayı 16 Ocak’a ertelendi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com