Ukrayna: Kiev bölgesinde 410 sivilin cansız bedeni bulundu

Ukrayna, Rus ordusunun çekildiği Kiev bölgesindeki Bucha, Irpin ve Gostomel’de 410 sivilin cesedine ulaştıklarını açıkladı. Ukrayna Başsavcısı, "Uluslararası mahkemelerde adalet önüne çıkacaklar" dedi.

KRONOS 03 Nisan 2022 DÜNYA

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları devam ederken, Rus ordusunun çekildiği Kiev bölgesindeki Bucha, Irpin ve Gostomel’de 410 sivilin cesedine ulaştığı açıklandı.

Ukraynalı yetkililer, sivillerin bazılarının elleri bağlı bir şekilde infaz edildiğini, kanalizasyon kuyusuna atıldığını ve toplu mezarlara gömüldüğünü ifade etti.

Ukrayna Başsavcısı Iryna Venediktova yaptığı açıklamasında, “Kiev bölgesi bir turizm durağı değil suç mahalli haline gelmiş. Saldırıların ilk gününden bu yana Ukrayna halkına karşı yapılan soykırım için savcılık ve istihbarat makamları beraber çalışıyor. Kiev bölgesinden 410 sivil vatandaşın cesedi çıkarıldı” dedi.

‘ADALET ÖNÜNE ÇIKACAKLAR’

Venediktova, “Aralarından 140 tanesi ben ve diğer uzamanlar tarafından incelendi. Kolluk kuvvetleri çalışıyor ve Rusya’nın savaş suçlarını belgeliyor. Adliyenin tıp bürosuna sürekli savcılar, uzmanlar, görgü tanıkları geliyor ve DNA örnekleri alınıyor. Bu cehennemi oluşturanları cezalandırmak için olanları belgelemek gerekiyor. Uluslararası mahkemelerde adalet önüne çıkacaklar” ifadelerini kullandı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com